Skvělý tip nejen pro celiaky!
Patříte mezi celiaky, držíte bezlepkovou dietu z přesvědčení anebo prostě jen máte rádi pestrou a vyváženou stravu? Ať už máte jakýkoliv důvod, třeba prostě jen potřebujete tip na netradiční přílohu, pak je tento článek určen přímo vám.
Pohanka setá
Spatřit v našich krajích pohankové pole se dnes tak snadno nepodaří. Pohanka byla vytlačena jinými zemědělskými plodinami a upadla téměř v zapomnění. Naštěstí má natolik pozitivní vlastnosti, že se jí opět začíná blýskat na lepší časy a získává si přízeň nejen mezi vyznavači zdravé výživy. Jedná se o přirozeně bezlepkovou plodinu, nezatěžuje organizmus zbytečně lepkem a je vhodná pro jedince s celiakií.
Odolná rostlina z Himalájí
Pohanka bývá řazena mezi obiloviny, ale patří ve skutečnosti do čeledi rdesnovitých, stejně jako šťovík nebo rebarbora. Má typické střelovitě srdčité až trojhranné listy, načervenalý stonek a bělorůžové drobné kvítky. Plodem je malá trojboká nažka. Jejím původním domovem jsou chladné oblasti Číny, Sibiře a podhůří Himalájí. Díky svému původu v drsných chladných podmínkách je velmi silnou a odolnou plodinou.
Zahřejte se a posilte své cévy
Podle východní medicíny patří pohanka mezi plodiny tzv. zahřívající. Vyznačuje se teplou energií a je vhodná pro stravování v zimním období.
Kvůli svému vysokému obsahu vitamínu P - rutinu bývá označována lékem na křečové žíly a hemeroidy. Vstřebávání rutinu pomáhá vitamín C, proto se k pohankovým pokrmům doporučuje přidávat čerstvá zelenina či kysané zelí.
Je ceněna pro významné množství vitamínů řady B, aminokyseliny a vlákninu. Posiluje naši imunitu a podporuje funkce pohlavních orgánů. Pomáhá při detoxikaci organizmu a při silné a dlouhé menstruaci.
Nasladko i naslano
V jídelníčku našich předků se pohanka vyskytovala velmi často. Upravovali ji do podoby sladkých i slaných pokrmů. Využití pohankových surovin v kuchyni nabízí i dnes mnoho možností – od sladkých kaší a nákypů až po vydatné polévky, placky a zapečené pokrmy.
Pohankové kroupy jsou výbornou surovinou pro přípravu rizota, příloh či salátů. Drobná pohanková lámanka se po tepelné úpravě stane dokonale lepivou hmotou na karbanátky, placičky, nákypy a sladké dezerty. Krupice je vhodná do kaší či knedlíčků do polévky. Pohanková mouka má výjimečné pojivové schopnosti, které lze využít při přípravě těst, knedlíků, noků, halušek či omelet. Tradičním pokrmem z pohankové mouky jsou neodolatelné francouzské palačinky tzv. crepes.
Kromě toho lze z pohanky vyrobit i těstoviny, vločky či cereálie na snídani. Pohanková nať a listy obsahují 10x více rutinu než semena společně se slupkami se zpracovávají na čaj.
Neloupaná pohanka
Pohanku lze využít i v neloupané podobě, ne však k přímé konzumaci, ale k nakličování. Po týdnu se sklízí šťavnaté křupavé výhonky plné živin. Tepelně se již neupravují, aby se živiny nezničily. Výborně se hodí do studených syrových salátů, k posypání na chléb či polévky.
Pohanský původ
První zmínky o pohance na našem území spadají až do 13. století. Dostala se k nám prý s nájezdy bojovných Tatarů. Odtud pramení i její název - Tataři byli považováni v křesťanské střední Evropě za pohany. Nejvíce se pěstovala v 16. -17. století. Od 18. století začaly pohanku nahrazovat výnosnější a na pěstování méně náročné plodiny.Pohanka ze Starého Města
Jedním z pěstitelů a zpracovatelů pohanky je společnost PRO-BIO, s.r.o. sídlící ve Sterém Městě pod Králickým Sněžníkem. Firma provozuje vlastní ekologickou farmu, kde pohanku pěstuje, a bio mlýn, kde ji upravuje do podoby konečných produktů.
Ve staroměstském mlýně je pohanka nejprve tzv. mechanicky loupána, čímž vznikají pohankové kroupy. Mechanicky loupaná pohanka si zachovává cenné živiny, původní chuť a typickou světlou růžovo-zelenou barvu.
Pohankové kroupy představují výchozí produkt při zpracování zrn. Jejich dalším opracováním vzniká drobná pohanka lámanka a mletím krupice a jemná mouka.
Pohankový kuba
4 porce, doba přípravy 45 minut
400 g pohankových krup, olivový olej, 3 cibule, 50 g sušených hub, 600 ml vody nebo vývaru, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, kmín, majoránka, máslo (sádlo)
Propláchnutou pohanku zalijeme osolenou vodou nebo vývarem a vaříme 2-3 minuty s kapkou oleje. 30 minut necháme dojít pod pokličkou. Vodu nikdy nesléváme, aby nedošlo ke ztrátě rutinu. Na másle zpěníme cibulku, přidáme česnek, sůl, kmín a předem uvařené sušené houby. Společně podusíme.
Zapékací mísu vymažeme máslem či sádlem, vložíme kroupy a promícháme s olivovým olejem. Přidáme směs hub s cibulkou a česnekem a dochutíme solí, pepřem a majoránkou. Povrch poklademe plátky másla či pokropíme rozpuštěným sádlem. Pečeme asi 25 minut. Podáváme s kysanou zeleninou, která chuťově pokrm výborně doplní.
Tipy na pohankové výrobky
Pohankový Perník a Pohankový Makovník – hotové směsi na přípravu dezertu, obsahují 30% pohankové mouky. Bezlepková mouka nezatěžuje organizmus zbytečným lepkem a šetří zažívací systém. Směs stačí doplnit pouze vodou a olejem. Snadný a rychlý dezert zvládnou s malou pomocí rodičů i děti a bude chutnat celé rodině. Neobsahuje umělé přísady a je vyroben pouze z bio surovin.Pohankový nápoj - přirozeně nasládlý díky rozloženému škrobu, bez cukru, bez cholesterolu, laktózy, kaseinu v bio kvalitě. Nezahleňuje ani nepřekyseluje organizmus. Vhodný pro alergiky jako alternativa ke kravskému mléku.
Více informací na www.bioweb.cz nebo www.probio.cz.
Text: Barbora Hernychová