Droždí a zdraví
Droždí patří mezi potraviny s vysokou výživnou hodnotou, neboť dokáže lidskému tělu dodat velké množství látek důležitých pro jeho správné fungování. Chuť klasického droždí bohužel není příliš populární. Konzumace droždí však může být gurmánským zážitkem, pokud použijeme lahůdkové droždí.
Zásobárna cenných látek
Droždí (neboli potravinářské kvasinky) je bohatým zdrojem bílkovin, volných aminokyselin, vitamínů skupiny B, stopových prvků (jako je železo a jód), enzymů, minerálních (vápník, fosfor, hořčík, draslík, chrom a sodík) a dalších látek, které jsou důležité pro správné fungování našeho organismu, a zároveň látek, které většina z nás nepřijímá v dostatečném množství. Z tohoto důvodu má konzumace droždí velký přínos pro naše zdraví. Protože droždí neobsahuje lepek, mohou ho konzumovat také ti, kteří trpí celiakií. Naopak konzumace droždí bychom se měli vyvarovat v případě, že trpíme kvasinkovou infekcí.
Droždí a krása
A co droždí a krásná pleť? Droždí je významnou složkou celé řady kosmetických produktů, především výživných pleťových krémů. Kvasnicová pleťová maska vyživuje pleť a stahuje rozšířené póry. Pokud jde o akné, zde patří vliv konzumace droždí na kvalitu pleti mezi diskutabilní otázky. Vitamíny B2 a B5 obsažené v kvasnicích totiž prokazatelně zlepšují stav akné, nicméně rovněž přítomné vitamíny B6 a B12 mohou stav aknózní pleti naopak zhoršovat.
Droždí v kuchyni
Droždí nejčastěji používáme k přípravě pečiva z kynutého těsta, kdy si z kostky připravíme kvásek, anebo do těsta přisypeme instantní variantu. Hospodyňky, které chtějí udělat něco pro zdraví své rodiny, často přidávají droždí do polévek a pomazánek. Klasické droždí v kostce však nemá příliš vábnou chuť. Lepší je proto zvolit lahůdkové droždí, které je sice nevhodné k přípravě kvásku, zato výborně chutná.