Guarana pomáhá nejen proti únavě
Zdroj foto: Sxc.hu
Staří Indiáni dokázali úspěšně vyléčit takřka všechny druhy nemocí. Lékárnou jim přitom byla sama příroda, která jim poskytovala mnoho cenných rostlin s léčivými účinky. Mezi tyto rostliny patřila paulinie opojná, ze které se získává guarana, a která má v medicíně dodnes své místo.
Tropická Paulinie opojná
Paulinie opojná je endemická rostlina rostoucí pouze na území Brazílie, kde se pěstuje na plantážích. Semena paulinie se praží, následně melou na moučku, ze které se pak vyrábějí tyčinky známé jako guarana, které se k nám dováží k další úpravě.
Guarana a účinky
Účinky guarany jsou často přirovnávány k účinkům kávy, ovšem ve srovnání s kávou obsahuje guarana dvojnásobné množství kofeinu.
Kromě kofeinu pak obsahuje guarana ještě další povzbuzující látky, konkrétně teobromin a teofilin.
Trio povzbuzujících látek
Toto trio látek má na organismus neobyčejně povzbuzující vliv. Tím, že stimulují CNS, odstraňují fyzickou i psychickou únavu organismu, zvyšují jeho celkovou výkonnost. Právě z tohoto důvodu se guarana doporučuje sportovcům a těžce pracujícím, stejně jako při náročné duševní práci. Dále je vhodná při rekonvalescenci a pooperačních stavech.
Cholesterol, potence a hubnutí
Pravidelné užívání guarany brání ukládání cholesterolu do cévní stěny a má údajně příznivý vliv i na mužskou potenci. Do nedávné doby byla guarana mylně považována za prostředek na hubnutí. Je sice pravda, že do jisté míry mírní pocit hladu, ale neurychluje spalování a nezbavuje tělo nadbytečných kilogramů.
Zlepšuje náladu a kvalitu spánku
Guaraně však nelze upřít to, že zlepšuje náladu, má příznivý vliv na kvalitu spánku a významně posiluje imunitní systém. Kromě tří výše uvedených povzbuzujících látek gurarana obsahuje také vitamín C a B.
Doplněk stravy zvyšující účinnost léků
Guarana se nejčastěji prodává v podobě doplňků stravy, které koupíte v každé lékárně. Koupit se dá také guaranový čaj. Z hlediska užívání léků je zajímavé, že guarana zlepšuje účinnost některých léků, například acylpyrinu.
Protože guarana odvodňuje, je třeba při jejím užívání dbát na dostatečný přísun tekutin.
S užíváním opatrně
Guarana patří mezi návykové látky, a proto by se neměla užívat dlouhodobě ve velkém množství. U doplňků stravy i dalších produktů vždy dodržujte předepsané množství! Předávkování způsobuje bolesti hlavy, křeče, hučení v uších, celkovou nevolnost a může vést až ke kolapsu.