Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Proč se protahovat


Víte už, že bez strečinku sportovat nelze? Nebo tedy lze, ale pak Vám sport může více uškodit než zlepšit kvalitu života. Proto protahujte vždy po každém tréninku!

Fitness jde kupředu a za posledních pár let udělalo asi největší skok, co se týče přístupu ke zdraví. Proto se v dnešní době víc než kdykoliv předtím fitness nezaměřuje pouze na to co a jak cvičit, ale stále klade větší a větší důraz na nezbytnost protahování po každém tréninku, abychom tak mohli zdravě sportovat celý život.

Samotný pohyb je skvělý a má mnoho pozitivních aspektů, když se dělá dobře. Jenže bez patřičného protahování nám sport může ublížit, i přestože se budeme snažit dodržovat všechna ta pravidla jako dodržování techniky každého cviku, pamatovat na regeneraci, volit vhodnou zátěž a naslouchat svému tělu. Bez strečinku to prostě nejde!

Protahujte, protahujte, protahujte! A to vždy!

Když se na strečink podíváme z krátkodobého hlediska……..tedy jako co nám přinese právě teď a tady.…… protahování po cvičení Vám nejen postupně zklidní organismus, ale pomůže omezit či zamezit následnou bolestivost svalů, která bývá velmi nepříjemná a může setrvávat i několik dní. Následné zotavování organismu po tréninku je tak o poznání snazší.

Z dlouhodobého hlediska má protahování neméně důležitý význam, ne-li důležitější. Slouží jako prevence svalové nerovnováhy, zlepšuje flexibilitu a kloubní pohyblivost, je vhodnou kompenzací při jednostranném zatěžování pohybového aparátu, snižuje riziko bolestí v zádech a zlepšuje dýchání a držení těla.

Jestliže cvičíte, neprotahujte a díváte se na protažení jen z krátkodobého hlediska, můžete si říkat: „Vždyť mi nic není, cítím se skvěle, sem tam něco zabolí, tak to pak protáhnu a je zase hej. Tak co marnit čas protahováním?“

Jenže to je současnost a chyby v důsledku opomíjení protahování se neprojeví hned, ale vkrádají se pomalu a postupně do života. Může to začít nepatrnou bolestí ve spodní části zad díky zkráceným svalům, kdy páteř ztratí své přirozené zakřivení a je tak namáhána nejen při sportu ale i při běžné každodenní činnosti. Bolesti se pak mohou stupňovat, střídavě zlepšovat a zhoršovat apod. Proto je prevence důležitá – správné držení těla a správné protahování jsou prevencí!

STATICKÝ strečink je nejúčinnější forma protahování svalů po cvičení.

Zapomeňte na různé kmitaní či švihání a vůbec se nesnažte tak překonávat svou maximální flexibilitu. Statickým strečinkem se pozornost soustředí na sval či svalovou skupinu, která se má protáhnout. Pomalým a kontrolovaným pohybem se dostaneme do polohy, kam až je to příjemné (protahování nikdy nesmí bolet!). Sval se tak vědomě uvolní a mi v dané poloze můžeme vydržet několik desítek vteřin (30sek-60sek i déle).

Statický strečink je tak nejbezpečnější a nejúčinnější forma svalové relaxace, která vyžaduje malý výdej energie a je velmi jednoduchá na provedení a osvojení.

Teď už víme, že by každý z nás měl zařadit strečink po jakékoliv fyzické aktivitě a každý z nás také může – stačí jen chtít;)!

Doufám, že protahujete!!! :-)

S pozdravem Maruška z Rutina.cz



Čtěte na Medicínu:

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Červené víno a zdraví

Proč cvičit aneb co v příručce nenajdete

Proč je nutné se vždy před cvičením zahřát?

Jak se nezbláznit ze stresu

Jarní únava, proč nás zmáhá a co na ní pomáhá?

Prevence, proč je tak důležitá?