Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Proč je nutné se vždy před cvičením zahřát?


Vynecháváte zahřívání před cvičením, nebo nechápete jeho význam? Přečtěte si dnešní krátký článek a porozumíte, proč je zahřívací kolo nezbytnou součástí každého tréninku.

Tak, jako vše má svůj úvod, prostředek a konec (film, knížka i tento článek;)), i samotné cvičení je nutno zahájit rozcvičením, které Vás připraví nejen fyzicky ale i psychicky na následnou sportovní aktivitu.

Ve své podstatě je úplně jedno jaký sport budete provozovat, jak dlouho budete trénovat a zda jste začátečník, pokročilý, nebo profík - pravidla jsou pro všechny stejná - zahřátí by mělo být pozvolné a má navyšovat tepovou frekvenci postupně.

Rozcvičení je optimální nastavení organizmu sportovce na následné fyzické a psychické zatížení sportovce pro trénink.

Lepší definici zahřátí jsem snad už najít ani nemohla. Předehřátí  zvyšuje  funkci krevního oběhu (rozproudí Vám tak řádně krev) a dýchání (začnete rychleji dýchat), tím zvýší přísun kyslíku k pracujícím tkáním a to nám zajistí připravenost na trénink po stránce fyzické. Stejně tak Vás připraví i po stránce psychické - být mentálně připraven(a) je nedílnou součástí každého tréninku.

Fyzická připravenost před tréninkem ovlivňuje náš následný výkon, který může být o poznání vyšší, než kdybychom zahřátí vynechali. V rámci zahřívání se můžeme připravit na sportovní aktivitu i po psychické stránce. Hlava a mysl jsou tak úzce spjati s pohybem – když odmítá spolupracovat mozek, trénink pak stojí za starou bačkoru, že?;) Sama z vlastní zkušenosti vím, že když se mi do cvičení moc nechce, všechny negativní myšlenky jsou ke konci zahřívání ty tam a já se začínám těšit na následnou sestavu.

Je jen jedna jediná zásada před cvičením - vnímejte své tělo a pokuste se během 5  -10 minut postupným navyšováním intenzity dosáhnout spodní hranice tepové frekvence následného tréninku (stačí odhadem, pocitově, nemusíte u sebe nostit puls metr;)).  Jakmile toho dosáhnete, můžete přejít k hlavní fázi cvičení.

Zahřátí by vás mělo bavit jako samotné cvičení.

Najděte nebo si i sami vytvořte zahřívací sestavu takovou, která vás bude bavit a do které se nebudete nutit. Kdo chce, může tancovat na oblíbenou písničku a s gradováním písničky navyšovat dynamiku tance, aby i tepovka měla vzestupnou úroveň. Nebo si zaskákejte přes švihadlo různými styly od těch méně dynamických až po výbušnější apod. Možností je opravdu mnoho a tak věřím, že si každý může najít tu svou pravou ořechovou zahřívací sestavu:-).

„A co strečink? Ten se přeci také do zahřátí počítá, nebo ne???“

Na toto téma jsem četla už nespočet článků a studií, které teorii STATICKÉHO strečinku před fyzickou aktivitou vyvrací. Poukazují na strečink před cvičením jako na zbytečný. Podle některých studií se protažením ani nesníží riziko úrazu, dokonce testovaní sportovci prokázali i nižší výkon během následné fyzické aktivity.

Osobně jsem pro zahřátí, kde si různě zahopsám na nějakou chytlavou písničku a do toho si zařadím pouze dynamický strečink, jako je různé kontrolované kroužení horních a dolních končetin. Je to taková moje osobní zábavná forma „předehry“ před cvičením. Najděte si i Vy tu svoji! :-)

S pozdravem Maruška z Rutina.cz.