Bolesti břicha, kdy se začít bát?
Bolesti břicha nejsou ojedinělým jevem. Břicho nás může bolet po velké námaze, z přejedení či požití špatného jídla. Ovšem déletrvající bolest břicha může být jasným příznakem mnohem vážnějších nemocí. U tohoto typu bolesti záleží na tom, kde je bolest lokalizovaná, jakou má frekvenci a intenzitu.
Například bolest v pravém podbřišku může indukovat zánět slepého střeva, bolest okolo pupku zase břišní kýlu. Bohužel bolesti břicha jsou právě jedním z těch druhů příznaků, se kterými si není radno zahrávat. Pokud je bolest mírnější a trvá kratší dobu, zhruba jeden den, není se čeho obávat. Zpravidla se stačí vyspat, dát si zklidňující čaj a odpočinout si.
Pokud však bolest trvá déle, měli byste se nechat vyšetřit. Lékař bude diagnostikovat především pohmatem a posléze z vašeho rozboru krve, někdy i stolice. Pokud vám bude v krvi změřena vyšší hladina CRP- což je protein akutní fáze vyskytující se ve zvýšené míře v přítomnosti nějakého zánětu v těle – jedná se o vážnou situaci. Může se jednat o náhlou příhodu břišní, gastroenteritidu nebo vřed.
V tomto případě budete odesláni na další vyšetření, která zahrnují například gastroskopii či kolonoskopii.
S vředy má zkušenost i dvaadvacetiletá studentka farmacie Markéta, která se s nimi potýká od druhého ročníku svého studia. Dokud bydlela s rodiči, stravovala se zdravě a pravidelně, což se ovšem s příchodem na vysněnou vysokou školu změnilo. Osm hodin denně v laboratořích udělalo s jejím jídelníčkem své. No jídelníček, on to respektive byl spíše „nejídelníček“. Ráno pouze káva, protože na jídlo nebyl čas. Jelikož ovšem dostala hlad, zapálila si po cestě do školy cigaretu, která jí chuť na snídani zažehnala. Do dvanácti stála v laboratořích a pracovala, tudíž na nějakou dopolední svačinu zase nebyl čas. V době oběda měla přednášky a semináře, na kterých být musela. Protože jich bylo ve skupině málo, nemohla si dovolit před učitelem při jeho hodině v lavici jíst. Aby zahnala hlad, koupila si místo toho plechovku tmavého sladkého a šumivého nápoje. Pokud měla odpoledne malou pauzu, měla konečně čas na to, aby si něco koupila. Většinou to bylo něco menšího a sladkého, protože byla celý den vyčerpaná a potřebovala dodat svému zesláblému tělu nějakou energii. Ta ji však vydržela pouze následující hodinu. Večer se už konečně vydala ze školy na cestu domů. Zmožená po celém dni si uvařila čaj a na jídlo neměla ani pomyšlení. Čekalo ji učení na semináře, proto si uvařila další kávu. Šla spát velice pozdě a tak proto, když ráno vstávala, jí bylo zle a vzala za vděk pouze kávou. Tahle situace se opakovala šest měsíců, než její vyčerpané a hladové tělo začalo bít na poplach. Po ránu už si nemohla dát šálek kávy, protože ji bolel žaludek. Po cestě do školy už si nemohla dát cigaretu, protože pokaždé, když si zapálila, měla pocit, že jí snad praskl žaludek. Tyhle problémy trvaly velmi dlouho, dokonce i během letních prázdnin. Ačkoliv byla odpočatá a svěží, pořád měla problémy s jídlem, které do sebe nemohla za žádnou cenu dostat.
V tom je právě kouzlo vředů. Projeví se, když nejméně čekáte a zůstanou, i když už se nestresujete.
Markétě pomohly zejména inhibitory, protonové pumpy, které musela brát každé ráno nalačno. Sice se její stav o hodně zlepšil, ale nikdy už to nebude takové, jako předtím.
Právě vředy jsou jedním z nejčastějších vážnějších problémů při déletrvajících bolestech žaludku. Často jsou doprovázeny pocitem pálení v oblasti žaludku a intenzivní, ostrou bolestí.