Červená řepa a zdraví
Zdroj foto: Sxc.hu
Červená řepa je tisíce let stará kořenová zelenina původem ze Středomoří, jejíž konzumace má velice příznivý vliv na naše zdraví. Podporuje látkovou výměnu, čistí krev a díky své schopnosti zbavovat tělo volných radikálů působí preventivně proti rakovině. Kromě toho je cenným zdrojem minerálních látek a vitamínů. A proto by neměla na našem jídelníčku chybět.
Konzumace pro zdraví
Červená řepa se v české kuchyni objevuje nejčastěji ve sterilizované podobě, kdy se podává k jídlu jako přílohová zelenina, nebo jako součást polévky boršč. Pro naše zdraví je však mnohem hodnotnější v syrovém stavu, neboť tepelnou úpravou ztrácí většinu svých hodnotných látek.
Náš tip: Pokud chcete červenou řepu nejlépe využít pro své zdraví, konzumujte ji v podobě čerstvě vylisované šťávy. Výborně chutná také v zeleninových salátech. Mladé listy řepy se dají upravit jako špenát.
Minerály, vitamíny a vláknina
A jaké konkrétní látky vlastně červená řepa obsahuje? Především křemík, železo, hořčík, draslík, zinek, vápník, vlákninu, kyselinu listovou a vitamíny C a E. Křemík zpomaluje stárnutí a prospívá vlasům i nehtům. Kyselina listová je důležitá především v prvním trimestru těhotenství, a to pro správný vývoj plodu. Železo, jehož je červená řepa bohatým zdrojem, má význam z hlediska krvetvorby a její konzumace se doporučuje během menstruačních obtíží. Vysoký obsah vlákniny prospívá zažívání a minimalizuje výskyt zácpy, zároveň pomáhá proti průjmům. Vzhledem k velkému množství antokyanů, látek které zbavují tělo škodlivých volných radikálů, se červená řepa doporučuje konzumovat jako prevence rakoviny, ale také při léčbě nádorů.
Zdroj foto: Pixmac.cz
Čemu řepa dále prospívá
Červená řepa rovněž posiluje imunitu, příznivě ovlivňuje tvorbu inzulínu (ovšem pozor, pro vysoký obsah cukrů se diabetikům nedoporučuje konzumovat velké množství), pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, podporuje nervový i kardiovaskulární systém, působí preventivně proti skleróze, a dokonce i prospívá našemu zraku.