Jablečná šťáva
Zdroj foto: pixabay.com
Každý, kdo má k dispozici alespoň malý kousek zahrady, by si na ni měl vysadit jabloň. Nejen pro krásné květy, ale především proto, že jablka jsou pro naše zdraví nesmírně důležitá. Měli bychom je konzumovat co nejvíce, a to jak v podobě ovoce, tak i šťáv.
Po letech, kdy jsme si vynahrazovali nedostatek exotického ovoce a zkoušeli vše možné, začínáme přicházet zpátky na to, že lokální a sezónní ovoce je pro nás stejně to nejlepší. A navíc je takový přístup i ekologický. Mnoho lidí běduje nad koncem léta, ale ti, kteří si umí užít každé období, ti nelitují. Ví totiž, že nyní je v plném proudu sezóna jablek, hrušek a švestek. Takže pečme štrůdly, vařme švestková a hrušková povidla a zásobujme své tělo vitamíny, abychom ho připravili na období chřipek a viróz.
Není štáva jako šťáva
Samozřejmě že lze také konzumovat ovocné nápoje. Před džusy v krabici však dávejme přednost moštům a čerstvým šťávám. Proč? 100% ovocné džusy v krabicích jsou totiž většinou vyráběné z koncentrátu. Na tom není nic až tak špatného, rozhodně tím neohrožujeme své zdraví. Protože je ale u takových džusů požadavek na dlouhou trvanlivost a do 100% džusů je zakázáno přidávat konzervanty, džusy jsou často ošetřovány pasterizací. Při takovém způsobu výroby se ztrácí veliké množství vitamínů a přírodních enzymů. Proto mají takové nápoje na rozdíl od čerstvých šťáv nulový přínost pro naše zdraví.
Čerstvou šťávu až domů či do kanceláře
Odborníkem na čerstvé šťávy je česká značka FRESH-JUICES. Ta se zaměřuje zejména na tradiční české ovoce, ale nebojí se ani kombinací s exotickými druhy. Způsob lisování šťávy probíhá bez oxidace, takže šťáva zůstává světlá a nehnědne, navíc je tento šetrný způsob znát i na chuti. Šťávy je možné si objednat v e-shopu a jsou dodávány buď chlazené, které mají trvanlivost 7 dní, nebo mražené. Firma navíc nyní ještě zdokonalila balení.
Protože firma upřednostňuje využívání sezónního ovoce, nenajdeme v této době v nabídce například v létě jednu z nejoblíbenějších – okurkovou šťávu. Tu seženete opravdu jen v létě. Oproti tomu čerstvou jablečnou šťávu lze díky snadnějšímu uschování jablek koupit po celý rok, avšak ne vždy bude mít úplně stejnou chuť. Jablka sice pocházejí ze stejných sadů u Klášterce nad Ohří, ale jednotlivé odrůdy se podle období střídají. Zároveň se míchají tak, aby šťáva měla vyváženou chuť.
Připadá vám jablečná šťáva příliš obyčejná? Pak vězte, že dokáže víc, než si myslíte. Jablka jsou úžasným zdrojem vitamínu C. Důležitý je i obsah manganu a jódu. Jablečné enzymy povzbudí látkovou výměnu, ovocné kyseliny přinesou pocit sytosti a draslík odplaví z těla nahromaděnou vodu společně s toxiny a odpadními látkami. Jablka příznivě regulují zažívání a regenerují střevní mikroflóru. Čerstvá syrová jablečná šťáva je velice užitečná při horečce, zánětech, chřipkách a angínách. Člověk v takových případech nemá moc chuť k jídlu a čerstvá ovocná šťáva mu tak nejen doplní tekutiny, ale také dodá látky potřebné k rychlejšímu uzdravení.