Znáte dýňovou mouku?
Krásně barevné plody dýně v nás většinou evokují příchod podzimu či Halloweenu, v anglosaských zemích jsou zároveň důležitou kuchyňskou ingrediencí, která se v posledních letech začíná těšit velké oblibě i v české gastronomii. Dýňovou polévku nebo dýňová semínka ochutnal téměř každý. Znáte ale dýňovou mouku?
Zásobárna minerálních látek a vitamínů
Tato vynikající alternativa klasické obilné mouky vyráběná právě z výlisků dýňových semínek je bohatou zásobárnou minerálních látek: zinku, selenu, draslíku, vápníku, fosforu, manganu, železa, hořčíku a mědi. A nesmíme zapomenout ani na důležité vitamíny, především A, D, E a vitamíny skupiny B. V dýňové mouce obsažená, v běžné stravě jinak málo zastoupená, aminokyselina L-tryptofan pak přispívá k duševní rovnováze a spojenosti.
Blahodárný vliv na zdraví
Z dalších látek pak stojí za zmínku fytosteroly, rostlinné estrogeny, které předcházejí rozvoji nádorů a snižují negativní účinky xenoestrogenů (umělých hormonů).
Dále bylo zjištěno, že pravidelná konzumace, ať už potravin vyrobených z dýňové mouky, nebo semínek samotných, zlepšuje stav pacientů při onemocněních prostaty, kůže a při nemocech žaludku i střev, a zároveň je účinnou prevencí zánětů močových cest a močového měchýře. Dýňová mouka rovněž povzbuzuje krevní oběh, zpomaluje stárnutí, snižuje cholesterol a přispívá ke stabilizaci krevního cukru.
Lze ji tedy doporučit jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění a diabetikům.
Ideální pro bezlepkovou dietu
A konečně vzhledem k tomu, že dýňová neobsahuje lepek, představuje vhodnou náhražku klasické pšeničné mouky. Příznivý vliv dýňové mouky na zdraví již známe, pojďme se nyní podívat, co dobrého si z ní můžeme doma připravit. Houstičky, pizzu, placičky, koláč a dokonce i noky. A právě na dýňové noky Vám přinášíme recept.
Noky z dýňové mouky
Na přípravu těsta potřebujete:
150 g dýňové mouky,
40 g tapiokové škrobové mouky,
5 g semen indického jitrocele známého jako psyllium
+ 75 ml vlažné vody na psyllium,
100 ml vlažné vody do těsta a 1 lžičku soli.
Jak na to:
1. Psyllium necháme několik hodin nabobtnat ve vodě.
2. Všechny suché ingredience smícháme, přidáme psyllium gel a nakonec vodu, důkladně smícháme.
3. Rozválíme a nakrájíme na 1 cm široké pruhy, které pak ještě rozkrojíme na 2 cm proužky.
4. Ručně vytvoříme noky, které hodíme do osolené vroucí vody.
5. Jakmile vyplavou na povrch, jsou hotové.
Dýňové noky jsou krásně měkké a lepkavé, příjemně voní a báječně chutnají. Jejich chuť nejlépe vynikne ve spojení se sýry nebo smetanovo-sýrovými omáčkami. Že se Vám už teď sbíhají sliny, ale nevíte, kde dýňovou mouku a tapiokovou mouku koupit? Přeci v internetovém obchodě www.bezlepkova.com. A pokud budete chtít vyzkoušet i další recepty z dýňové mouky, spoustu inspirace najdete zde.
A nám už nezbývá, než Vám popřát dobrou chuť!
Zdroj foto: Freeimages.com