Podzimní deprese není výmysl. 5 účinných rad, jak ji překonat
Zdroj foto: ISIFA.com
Za okny se čím dál dříve smráká, počasí nestojí za nic. V dešti cestou do práce, kde musíte kvůli uzávěrkám trávit více času, než kolik byste chtěli, vás napadají temné myšlenky. Sklíčenost a chmury jako kdyby k podzimu a předdušičkovým týdnům patřily. Pokud si v nich zcela nelibujete a hledáte cestu z labyrintu podzimní únavy, čtěte dál. Nabízíme pět zaručených fíglů, jak se depresivní nálady zbavit a dostat do žil novou energii.
1. Pořádně se na to vyspěte
Živnou půdou pro podzimní deprese často bývá „jen“ obrovská únava a vysílení organismu. Naslouchejte svému tělu a dostatek správného spánku. Smiřte se s tím, že dlouhé letní dny jsou pryč a vy potřebujete spát více hodin, než vám stačilo ještě před několika týdny. Choďte do postele pravidelně ve stejnou hodinu a stejně vstávejte. Z ložnice odneste elektroniku, nenechávejte zvonit budík v mobilu a nepoužívejte funkci snooze. Minimálně dvě hodiny před ulehnutím nejezte a nepijte kávu. Před spaním naopak pokoj dobře vyvětrejte. Uvidíte, že do týdne se budete cítit lépe.
2. Rozsviťte světla
Důležitá rada zní: jděte na sluníčko! Co ale dělat, když už se několik dní neukázalo? Nejlépe z celé Evropy dovedou s podzimní depresí bojovat Skandinávci. Jejich tmavé dny a málo slunečního světla během zimních měsíců je poučily – zjistili, že účinnou pomocí je světlo. Ne nadarmo Dánové podle statistik utrácí ze všech národů na světě nejvíce za designové lustry a svícny. V dánštině dokonce mají slovo pro vytvoření milé a pozitivně naladěné atmosféry, plné světla, tepla a radost. Do češtiny nesnadno přeložitelný výraz „hygge“ si můžete ale doma převézt do reality i vy – stačí pár svíček nebo nová lampa, zachumlat se do deky, dát si horký čaj či čokoládu a skvělá knížka bude třešinkou na dort.
Zdroj foto: Freeimages.com
3. Hýbejte se v rytmu
Pokud vám někdo radí, že neexistuje špatné počasí na jakýkoliv sport, jen špatně oblečený sportovec, má pravdu. Pohyb je jednou z klíčových ingrediencí pro vaši dobrou náladu. Ideální volbou jsou delší procházky nebo běh v přírodě. Pokud ovšem máte pocit, že se přírodní živly spikly proti vám, neslevujte z programu a vydejte se do tělocvičny. Záleží jen na vás, zda si zvolíte samostatný trénink, nebo hodinovou společnou lekci. Důležité je cvičit tak, aby vás to bavilo a cvičili jste pravidelně. Není nutné vydávat špičkové výkony nebo si klást další doprovodné cíle o zhubnutí nebo posílení.
Ultimáta na vás budou působit spíše negativně. Bez nich si pohyb užijete, budete naladěni na pozitivní vlnu a všechno další již přijde jako bonus samo.
Zdroj foto: Freeimages.com
4. Povolejte do zbraně bylinky
Smutná mysl není civilizační novinkou. Trápila už generace našich babiček, které v takové situaci nejčastěji vyhledávaly pomoc v přírodních zdrojích. Blahodárná síla léčivých bylinek dovede změnit náladu jako mávnutím kouzelného proutku. Rychlou pomocí jsou nejen bylinkové čaje, ale i horká vana s bylinkovou koupelí. Na tradiční lázně navázaly například koupele Herbaspa, které obsahují kopřivu, heřmánek, mátu, levanduli, vrbovou kůru nebo chmel. Kombinace jednotlivých rostlinných pokladů navozuje klid, vyrovnanost, detoxikuje má posilující účinky a bojuje i proti migrénám, které často bývají průvodním jevem podzimní deprese.
TIP: Vyzkoušejte, která z koupelí vám nejvíce zvedne náladu: k dostání je mix všech druhů koupelí Herbaspa v jediném balení. Levandulová, kosodřevinová, mátová i koupel z citrónové trávy, jsou obohaceny o sůl z Mrtvého moře.
5. Jezte optimisticky
Na talíř si dávejte jen kvalitní potraviny, které vás rozesmějí. Ano, i takové existují. K snídani si naservírujte ovesné vločky, k obědu tuňáka s hnědou rýží a k večeři zelný salát. Všechny tyto potraviny obsahují vitamíny a minerály, které jsou důležité pro pohotový a pohodový chod vašeho mozku. Na druhou stranu se vzdejte kouření, kávy a nutričně chudých jídel z řetězců rychlého občerstvení. Dobře vám nebude dělat ani přemíra tuku a cukru, sladká tečka za každým jídlem vás tedy z deprese rozhodně nevykřesá.
Jestli žádná z rad u vás nepadla na úrodnou půdu, stojí za to shodit ostych a vydat se na návštěvu k lékaři. Možná u vás chmurná nálada vygradovala do skutečné klinické deprese a to byste rozhodně neměli nechat bez povšimnutí.