Med je nezbytný pro život. Co vše nám o něm prozradil včelař?
Kromě medu se ke zkrášlování používají i další včelí produkty. Které? Jak se vyrábějí a jaké mají účinky? A jak se vyrábí samotný med? Zeptali jsme se Milana Plevy, včelaře a majitele rodinné firmy Pleva, která již od roku 1990 vyrábí přírodní medovou kosmetiku.
Med je sladká pochoutka mající nezastupitelné místo nejen ve světové gastronomii a lidovém léčitelství, ale také v kosmetice. Pomáhá předcházet vráskám i akné, hojí rány, zkrášluje a celkově regeneruje pokožku. Kromě medu se ke zkrášlování používají i další včelí produkty. Které? Jak se vyrábějí a jaké mají účinky? A jak se vyrábí samotný med?
Zeptali jsme se Milana Plevy, včelaře a majitele rodinné firmy Pleva, která již od roku 1990 vyrábí přírodní medovou kosmetiku.
Pane Plevo, Vaše rodinná firma se již od roku 1969 zabývá chovem včel a od roku 1990 výrobou medové kosmetiky. Jak se zrodil nápad začít vyrábět také medovou kosmetiku? Jaké byly Vaše začátky?
Při prodeji medu se nás zákazníci ptali na propolisovou tinkturu, která byla již v té době hodně známá pro své přírodní léčivé vlastnosti… Tak jsme udělali vzorky, které se velmi brzy prodaly. Pak jsme vyrobili mast s propolisem a ta se také velmi brzy prodala. A rozhodnutí bylo na světě. :) S těmito výrobky jsme měli výborné zkušenosti již od minula, používala je rodina a další přátelé.
Co je na tomto druhu podnikání nejtěžší?
V této době je nejtěžší asi to, že nesmíme říci zákazníkům, na co smějí dané výrobky používat. Podle EU ani bylinky, ani včelí produkty nepomáhají. A přitom jsou včelí produkty využívány už od starého Říma. Ale jinak je to jako každé jiné podnikání... Je to každoroční „sázka do loterie“ - jak vyzimují včely, aby byly dostatečně silné a mohly přinést dostatek nektaru, aby bylo příznivé počasí a rostliny dávaly nektar a včelky jej mohly sbírat... A pak to je jen mít kolem sebe ty správné lidi a jde to samo. :)
Pojďme nyní k medu. Již malé děti vědí, že med má souvislost se včelami. Jak ale přesně vzniká? Jak se vyrábí a zpracovává? Mohl byste nám stručně popsat cestu z úlu do sklenice?
Med vzniká z nektaru (sesbírané sladké šťávy květin), nebo z medovice (ze stromů). Včela nasaje nektar či medovici do medového váčku. Medový váček je od žaludku oddělen chopní, takže je zaručeno, že nemůže dojít k natrávení. Včela přiletí k úlu a tam předá „náklad" nektaru či medovice sosákem mladší včele (každá včela má svoji úlohu), která nektar postupně zahušťuje a pak dá do buňky. Včela tím také přidá i enzymy a aminokyseliny ze svých žláz a zároveň dochází k odpařování vody.
Když je tímto procesem „med" dostatečně zahuštěn (asi na cca 30% vody), je uložen do šestihranné včelí buňky. K odpařování dochází také z důvodu vysoké teploty v úle, kde je kolem 35°C. Mávání křídel včel je vytvářen neustálý proud vzduchu, který odvádí přebytečnou vodu česnem z úlu ven. Když dosáhne vlhkost medu kolem 17% vlhkosti, je v buňkách zavíčkován = zakonzervován. Včely dokáží nektar vysušit ze 70% na 17% a méně. Pak nastává tzv.medobraní, vytáčení.
Hlavní je pravidelná kontrola úlů, abychom pohlídali čas, kdy je med zralý. Zralost medu poznáme podle zavíčkovaných buněk nebo podle toho, že z buněk med neteče. Samozřejmostí je krásné počasí. Kdyby bylo chladno, tak se med bude z mezistěn špatně vytáčet. Když máme správný den tak se hned jak vysvitne sluníčko, jde do včel a vybíráme, to co včelky nanosily do tzv. medníků.
Plné plástve s medem naskládáme do připravených prázdných nástavků a odvezeme je. V medárně (místnosti na vytáčení) je pomocí odvíčkovací vidličky zbavíme víček a vložíme do medometu, kde z nich pomocí odstředivé síly vytočíme med. Ten přefiltrujeme od zbytků vosku a poté ho plníme do sklenic. Není med jako med, může být tmavý, světlý, tekutý nebo zpastovaný.
Čím je to způsobeno?
Med vzniká z nektaru, který včely přinesou z rostlin, přidají do něj sekrety svých žláz, odpaří vodu a výsledek potom obsahuje vitamíny a minerální látky. Medy můžeme rozlišovat podle barvy, podle původu. Světlé a smíšené medy jsou z nektaru rostlin. Obsahují pylová zrna rostlin, na nichž včely sbírají nektar a tím obohacují med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky, jako jsou rostlinné hormony, éterické oleje či aromatické látky.Tmavé medy jsou medy medovicové. Jejich barvu způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze rostlin. obsahuje více minerálních látek a stopových prvků. Má i zvýšený obsah vyšších cukrů a nižší obsah cukrů redukujících, tj. glukózy a fruktózy. Výživová kvalita světlých a tmavých medů se neliší, každý má své. Podle původu jsou medy rozlišeny z jaké rostliny včela nektar donesla a jak v konečné fázi se včelaři podaří tyto jednodruhové medy ze včelstva získat.
Co to je krystalizace?
Krystalizace je přirozený jev medů, kdy začínají medy tuhnout. Je to způsobeno vyšším obsahem glukózy v květových medech. Glukóza má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. Vyjímkou ve světlých medech je med akátový, který vydrží i 2 roky v tekutém stavu. V lesním medu je většinou vyšší obsah ovocného cukru, proto tuhne méně a vydrží déle v tekutém stavu. Kromě toho na trhu najdeme květový, lesní, luční, lipový a další druhy.
Jaký med je nejlepší?
Všechny medy jsou nejlepší, každý má svojí specifickou chuť, vůni a všechny jsou velice zdravé. :) Medy se nyní hodně falšují, a přestože jsou deklarovány jako české, často pak inspekce potvrdí, že je med dovozový. Určitě je nejlepší český med, protože obsahuje pyly a jiné zdravé látky z jejich prostředí, proto má daleko větší hodnotu, než dovozový med, který obsahuje cizí pyly.
Jak tedy jako laici poznáme, že opravdu kupujeme pravý med?
Jako laici to asi nepoznáte, a proto je nejlepší kupovat med přímo od včelaře anebo od firmy, o které se ví, že medy z ciziny nedováží. Například od nás. :)
Co vše je možné z medu vyrábět? Do čeho všeho se dá med přidávat?
Troufnu si říct, že med lze přidávat do všeho, záleží ale na každého chuti a ta je rozdílná. Od jídla až po pleťové masky, které si ženy samy doma připravují.Pleťové krémy, tělová mléka a mastičky.
Zaměřme se nyní blíže na kosmetiku. Jaké jsou její obecné přínosy pro krásu a pro zdraví?
Když se bavíme o medu, tak med na sebe váže vodu - je hygroskopický. Obsahuje minerální látky, aminokyseliny, antioxidanty. Používáním pleťových krémů s medem si žena stále udržuje svojí krásu a i podle způsobu života nestárne. Její pleť je stále opečovávaná, dostává výživu, vodu a všechny potřebné látky (z medu jsou to látky přírodní). Žena se cítí velmi dobře, je vyrovnaná a sebevědomá.
Jaké další produkty se v kosmetice používají? Jak se vyrábějí a jaké mají účinky?
My jsme se zaměřili na zpracování včelích produktů, tj. medu, propolisu, mateří kašičky, včelího jedu a vosku. Každý z těchto produktů má vynikající specifické vlastnosti, které působí velmi blahodárně na naší pleť. Včelí produkty jsou velmi zdravé a některé i příznivě působí na naše neduhy, normálně bych řekl, že léčí, ale dnes se to říkat moc o přírodních produktech nesmí :), ač to naši zákazníci ve svých dopisech potvrzují a jsou šťastní, že jim třeba po letech neúspěšného léčení lékařem, farmaceutickými přípravky, pomohl během měsíce výrobek od nás. :)
Když bych to vzal velice stručně: propolis je výpotek pupenů a kůry stromů, který včely sbírají mimo jiné pro udržení dezinfekčního prostředí v úle a proto má širokou škálu účinků - například působí proti plísním, bakteriím, virům, zmírňuje bolest, působí regeneračně…
Mateří kašička je výměšek hltanové žlázy včely určitého stáří, je s ní krmena výhradně včelí matička. Obsahuje jednoduché cukry, velké množství vitamínů, minerálů, hormonů, kyselin a mnoho dalších látek, a tak zpomaluje proces stárnutí, vyhlazuje vrásky, hojí poranění, dodává pleti vitamíny, minerální látky.
A v neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na apisin - je to včelí jed, který pomáhá při revmatismu jak svalovém tak kloubním, ischiasu a na záněty nervů a onemocnění kloubů.
Co všechno firma Pleva ze včelích produktů vyrábí? Jak široký je její sortiment?
Se včelími produkty máme v České republice nejširší sortiment kosmetiky. Počínaje mastičkami, tinkturou a kapkami, krémy, mléky, šampony, vlasovými vodami, pleťovými vodami a přes mýdla můžeme skončit u medů s příměsemi a medovinami. Je to více než 70 druhů výrobků.
Kdybyste měl vybrat Váš nejoblíbenější medový nebo včelí produkt, který by to byl?
Z medových produktů to je medovina :) a ze včelích propolis. Pro jeho velmi široké spektrum účinnosti na různé nemoci člověka. Účinnost v praxi je úžasná.
Pane Plevo, děkujeme Vám za velice zajímavý rozhovor a přejeme Vaší firmě spoustu úspěchů.
Nenašli jste zde odpověď na otázku, která Vás nejvíce zajímá? Domluvili jsme se s panem Plevou z rodinné firmy, že vaše dotazy rádi odpoví. Stačí otázku poslat na email. Mimochodem víte, že pro Vás připravujeme celý seriál článků o včelích produktech a jejich účincích? Propolis, mateří kašička, včelí jed, medovina a další již brzy na našich stránkách!