Aloe Vera, kouzelná bylinka existuje
Stále více lidí hledá přírodní léčivé síly, které opravdu pomáhají na naše neduhy, a kouzelná bylinka opravdu existuje a jmenuje se Aloe Vera.
Již ve starém Egyptě královny Kleopatra a Nefertiti používali tuto vzácnou rostlinku, jako zkrášlovací rostlinku. Aloe Vera a její účinky jsou známé již několik tisíc let. Do dnešního dne vědci objevili kolem 200 účinných látek. Látky obsažené v Aloe bychom mohli shrnout od A až po Z. Všechny látky obsažené v Aloe na sebe vzájemně působí a tím dosahují velmi pozitivního účinku na celý organismus. Díky Aloe můžeme být krásní, zdraví a dožít se vysokého věku.
Egypťané si všimly jejího pozitivního účinku na zralou pleť, má vysokou schopnost hydratovat pokožku. Toho dnes využívají kosmetické firmy při výrobě kosmetiky. Další zajímavostí z minulosti je informace o tom, že známý mořeplavec Kryštof Kolumbus sebou, při svých výpravách, vozil Aloe veru a prohlašoval ji za všemocný lék.
A co je na Aloe tak úžasného?
Na trhu máme mnoho úžasných rostlin a bylinek na různé zdravotní potíže, některé obsahují více či méně účinných látek, ale Aloe vera obsahuje velmi široký seznam, najdeme v ní:
- enzymy - oxidasa, katalasa, amylasa, bradykinasa, celulasa, lipasa, aliinasa, fosphatasa, kreatinfosphokinasa, dehydrogenasa, SGO-transaminasa, SGP-transaminasa
- aminokyseliny - lysin, threonin, valin, methionin, isoleucin, fenylalanin, tryptofan, arginin, kyselina asparagová, serin, kyselina glutamová, glycin, alanin, cystein, tyrosin, histidin, prolin, hydroxyprolin, leucin, asparagin, glutamin
- minerály - vápník, draslík, magnesium, sodík, měď, železo, zinek, mangan
- mucinózní polysacharidy - acemannan, arabinosa, galaktosa, glukosa, manosa, rhamnosa, xylosa, kyselina hexuronová, kyselina glukuronová, kyselina galakturonová, celulosa
- vitamíny - A, B1, B2, B6, stopy B12, C, PP, E, kyselina folová, niacin, cholin
- aminocukry - glukosamin, galaktosamin
- stopové prvky
- bioflavonoidy
- kyselina jablečná
- lignin
- sapogenin
Zajímavostí či spíše kuriozitou je výskyt 'živočišného' vitamínu B12. Není na světě mnoho rostlin, ve kterých se tento vitamín běžně vyskytuje. Díky takovému obsahu léčivých látek patří Aloe vera mezi zlato v oblasti léčivých přírodních zdrojů. Některé látky v Aloe působí v synergii, čímž se dosáhne zvýšení účinku jednotlivých látek, než kdybychom tyto látky použili samostatně.
Při výběru Aloe vera je důležité vědět, že na světě je celkem 300 druhů, ale pouze 40% z nich má léčivé účinky na naše zdraví a nejvíce účinnou je Aloe vera Barbadensis Miller. Dále při nákupu doplňků stravy z této rostlinky bychom rozhodně měli dát přednost produktům, které se mohou prokázat certifikátem IASC o původu a výrobě. Je velmi důležité, aby Aloe pocházela z biozemědělství a neměla by být tepelně upravená. Nepijte koncentráty z Aloe, ale z čerstvého gelu. Koncentráty se ředí vodou a tím takový drink ztrácí své léčebné účinky.
Při jakých zdravotních potížích bychom měli sáhnout po této bylince? Odpověď, při všech.
- onemocnění srdce
- vysoký krevní tlak
- vysoká hladina cukru
- arterioskleróza
- chronické záněty
- alergie
- ekzémy, akné,
- zánětlivá onemocnění střev - Crohnova choroba, ulcerózní kolitida
- Parkinsonova choroba
- revma
- roztroušená skleróza
- rakovina
- řezné rány, spáleniny, oděrky, mozoly, suchá kůže, puchýře, proleženiny, opruzeniny, kuří oka, spáleniny, bércové vředy a jiné kožní potíže
- zanícené ucho
- redukuje krvácení
- plísňová onemocnění
- dermatomykózy
- opary
- bolesti zubů
- migrény
- lupy
- poševní záněty
- bolesti zubů
- štípnutí hmyzem
- migrény
Aloe vera je také velmi dobrý detoxikační a anticelulitidní prostředek - velmi efektivně zbavuje tělo jedů a dalších nežádoucích látek. Složky obsažené v aloe vera mají mimořádnou schopnost na sebe vázat toxické látky obsažené ve střevech, játrech a žlučníku. Z povrchu buněk odstraní nečistoty a tím pozitivně ovlivní střevní flóru.
Nedávno provedené výzkumy ukazují, že díky obsahu lektinů a emodinu je Aloe vera schopná zpomalovat růst a dělení nádorových buněk, proto je její užívání vhodné i při léčbě nádorových onemocnění.
Pokud bychom se rozhodli pro pěstování Aloe, musíme se držet několika pravidel:
- místo obyčejné hlíny používejte písčitohlinitý substrát, květináče s aloe umístěte na místa, kde není průvan, aloe miluje slunná a suchá místa, při nízkých teplotách omezte zálivku, jako každý sukulent, ani aloe není náročná na vodu, rostliny můžete přihnojovat minerálním hnojivem, aloe se dá množit řízkováním, nejlépe v létě, řízky nechejte dva dny zaschnout, pěstování ze semínek je nejlépe zahájit výsevem na jaře
V domácnostech se nejčastěji setkáváme s Aloe variegata (sokolí pero) nebo Aloe arborescens (aloe stromovitá), ani jedna z těchto rostlin však nedosahuje takových léčivých účinků jako Aloe Vera Barbadensis Miller. Pokud bychom chtěli využít domácí rostlinku pro léčení zdravotních neduhů, musíme vědět, že léčivou částí je dužina, proto je nutné odstranit svrchní zelenou část listu, která obsahuje aloin - silně projímavé účinky a latex.
Zdroj foto: Pixmac.cz
Pěstování Aleo Vera Barbadensis Miller v domácím prostředí u nás by bylo velmi komplikované, protože tato odrůda miluje přes den horko a chladné noci. Nepotřebuje tolik vody, nejlépe se jí daří ve vyšších nadmořských výškách (800 m.n.m.) a čisté ovzduší, má ráda dostatek větru a nikdy nezmrzne.
Recepty pro zdraví z aloe vera:
- Olejová emulze s Aloe vera pro regeneraci kůže při popáleninách
80 g šťávy z aloe, 10 g ricinového oleje, 12 g lanolinu, 10 kapek eukalyptové silice
Suroviny smíchejte a uchovávejte v chladu.
- Recept pro zažívání a zklidnění organizmu
1 čajová lžička bílého jogurtu, 1 čajová lžička medu, 1 lžička šťávy z Aloe vera
Pro okamžité, občasné užití.
- Sirup z aloe vera
100 g gelu z listu aloe vera, 100 g cukru
Rozmixujeme gel z listu aloe vera v mixéru. Povaříme šťávu s cukrem na mírném plameni asi 10 minut za občasného míchání, poté přelijeme do sklenice a uchováme v chladnu. Doba trvanlivosti je cca 3 měsíce.
- Med z aloe vera
3 listy aloe, med Aloe vera omyjeme a zbavíme bodlin, na 10 dní uložíme aloe listy do lednice. Následně je zbavíme slupky a v hmoždíři utřeme na kaši. Přidáme med v poměru 2 díly medu na 1 díl kaše. Vše dáme do kastrůlku a za stálého míchání několik minut ohříváme při nízké teplotě. Směs nesmí začít vařit. Necháme vychladnout a přelijeme do zavařovací sklenice.
Použití:
Med užíváme na posílení organismu 2x denně před jídlem, jednu kávovou lžičkou.
Michaela Baumanová
Zdroj foto: ISIFA