Zánět dutin, jinak zvaný sinusitida
Zánět dutin, jinak zvaný sinusitida, patří mezi onemocnění horních cest dýchacích. Patří mezi vcelku běžné onemocnění a to zejména v dětském věku. Nejčastějším důvodem, proč nás zlobí dutiny je zejména virové nebo bakteriální onemocnění. Zánět dutin může být buď chronický, nebo akutní. Akutní je spojen zejména s alergiemi, závislými na ročním období. Chronická forma nás může provázet zejména v období, kdy máme oslabený imunitní systém.
Kromě oslabeného organismu může být na vině i nadměrné vdechování kouře nebo nevhodné klima, které máme v kanceláři.
Problémy s dutinami mohou doprovázet i tak závažné nemoci jako jsou jisté formy leukemie nebo HIV.
Jednou z účinných prevencí je nekouřit a nezdržovat se v zakouřených místnostech po delší dobu. Můžeme si také pomoci lepším a vyváženějším jídelníčkem, který obohatíme o větší porce ovoce a zeleniny.
Nejdůležitější je nezdržovat se v místnostech se spoustou lidí, zejména v zimních měsících, kde se viry přenáší velmi snadno.
Jak se dá nejlépe poznat, že se jedná o zánět dutin? Pokud přijde vaše dítko ze školy s rýmou, nechutenstvím a bolestí v krku, je zjevné, že právě touto nemocí trpí. Nejlepší terapií bude klidový režim na lůžku, čaj a spánek. Jednou z možných alternativ, která může pomoci je i inhalace nějakého pronikavého a antiseptického olejíčku. Nejlepším způsobem, jak to provést, je napustit si hrnec horkou vodou a přidat pár kapek éterického oleje. Vezměte si nějaký starší ručník, přehoďte si ho přes hlavu, nakloňte se nad hrnec a zhluboka dýchejte. Sice to nevyřeší celý problém, ale alespoň se vám na chvíli uleví.
Dutiny vás však mohou trápit i z jiného důvodu. V případě, že vás bolí dutiny, avšak nemáte rýmu, je možné, že se jedná komplikaci způsobenou problémy se zuby. Projeví se to tak, že máte nateklou a na pohmat bolavou tvář.
Bolest můžete cítit i v případě úrazu, při kterém došlo k otoku sliznic. Jedním z těchto úrazů je zejména poškození nosní chrupavky nebo nosních skořep.
Pokud bolest či rýma nechtějí ustoupit, nejlepším řešení bude zajít za svým praktickým lékařem. Ten se bude zabývat zejména tím, kdy dané obtíže přišly a zda tušíte, co je způsobilo. Kromě anamnézy a klasické sedimentace ho bude dále zajímat i konzistence a barva hlenu.
Záněty vedlejších dutin jsou poměrně časté a dobře léčitelné, pokud se k nim přistupuje správnou metodou a včas. Při prvních příznacích nemoc nezanedbejte, ale připravte se na nic.
Zvyšte podíl zdravých složek ve své stravě, a to zejména ovoce a zeleniny. Uvařte si bylinkový čaj a běžte si odpočinout.