Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Cukrovka a její formy

Cukrovka neboli diabetes je chronické onemocněníZdroj foto: Sxc.hu

Cukrovka neboli diabetes je v populaci často se vyskytující chronické onemocnění, charakteristické buď absolutním, nebo relativním deficitem inzulínu způsobeném poruchou metabolismu cukrů. V závislosti na konkrétní příčině rozlišujeme tři typy onemocnění: diabetes 1. typu, diabetes 2. typu a těhotenskou cukrovku.

Diabetes 1. typu
Cukrovka 1. typu (diabetes mellitus) patří do skupiny autoimunních onemocnění, kde je příčinou porušená funkce imunitního systému. V případě cukrovky prvního typu imunitní systém člověka likviduje buňky, které produkuje slinivka břišní (orgán zodpovědný za metabolismus cukrů), čímž jí znemožňuje produkovat inzulín. Inzulín je důležitý hormon, jehož úkolem je umožnit glukóze získané z potravy, aby se přeměnila v energii. Pokud se tak neděje, cukr, který nedokáže tělo pacienta využít, se hromadí v krvi, což se projevuje zvýšenou hladinou krevního cukru.

Rizikovým faktorem k získání diabetu prvního typu je genetická zátěž.

Diabetes 2. typu
Příčinou diabetu druhého typu je naproti tomu snížená citlivost tkání na inzulín. Na rozdíl od diabetu prvního typu, pro který je typická nulová tvorba inzulínu, se pacientům nemocným druhým typem diabetu inzulín v těle sice vytváří, buď v dostatečném, nebo nedostatečném množství, problém však je, že jej lidské tělo neumí využít.

Hlavními rizikovými faktory, které se podílejí na vzniku cukrovky druhého typu, jsou nezdravý jídelníček obsahující příliš vysoké množství sacharidů a obezita. K rozvoji této formy onemocnění dochází nejčastěji u pacientů po 60. roce věku.

Obezita a nezdravý jídelníček jsou příčinou cukrovky druhého typuZdroj foto: ISIFA

Těhotenská cukrovka
Speciální kategorii onemocnění představuje těhotenská cukrovka, která, jak vyplývá z názvu, postihuje gravidní ženy. Zde jsou hlavní příčinou hormonální změny společně se zvýšenou zátěží organismu v období těhotenství. Vzhledem k tomu, že onemocnění představuje vážné riziko jak pro matku, tak pro nenarozené dítě, provádí se v rámci těhotenské poradny kolem 20. týdne těhotenství krevní test na těhotenskou cukrovku. V případě pozitivního výsledku je nutno dodržovat přísný dietní režim až do konce těhotenství. Těhotenská cukrovka však naštěstí po porodu zmizí.

Pokud žena trpí cukrovkou během prvního těhotenství, trpí jí obvykle také v průběhu druhého těhotenství.

Projevy cukrovky a její léčba
Protože cukrovka znemožňuje pacientům využívat velkou část energie získané z potravy, patří mezi typické příznaky únava a úbytek na váze. Tyto příznaky jsou pak doprovázeny zvýšenou žízní a častým močením. Cukrovka je diagnostikována na základě zvýšeného krevního cukru. Současná medicína nedokáže cukrovku vyléčit, pouze kompenzovat její projevy. Léčba spočívá v dodávání inzulínu a dodržování diety.

Dále je důležitá pravidelná pohybová aktivita.

Pravidelná pohybová aktivita je důležitáZdroj foto: Sxc.hu



Čtěte na Medicínu:

Dovolte nám představit vám časopis PHOENIX.

Vyzpovídali jsme hlavního lékaře protonového centra v Praze

Nepodceňujte pravidelné měření zraku

Jaké jsou metody odstranění presbyopie?