Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jaké jsou metody odstranění presbyopie?

Presbyopie (vetchozrakost)

Presbyopie (vetchozrakost) je snížená schopnost oka vidět ostře na blízké vzdálenosti. Onemocnění je věkově podmíněné a postihuje pacienty středního věku. Lékaři jim donedávna předepisovali brýle, které oční vadu pouze korigovaly. Metody moderní medicíny ji už dokážou odstranit.

Když přijdou problémy se čtením

Po 45. roce věku si většina pacientů pořizuje brýle, přestože nikdy předtím netrpěli žádnou oční vadou. Vlivem stárnutí totiž dochází ke zhoršování schopnosti zaostřit nablízko, což potřebujeme především při čtení a psaní. Pacienti tuto situaci nejprve řeší tak, že se snaží držet během čtení text co nejdále od sebe, kdy jej vidí ostře. (Některé pacienty může trápit únava očí nebo jejich bolest, případně také bolesti hlavy.) Poté zajdou k lékaři, aby jim předepsal brýle na čtení nebo kontaktní čočky. Pokud ale současně dochází také ke zhoršení vidění na dálku a střední vzdálenosti, potřebují pacienti brýle nebo čočky na různé vzdálenosti, které pak střídají dle potřeby, anebo si pořizují praktické brýle s multifokálními skly kombinující čočky (nebo multifokální kontaktní čočky) s různou optickou mohutností, které umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti. Metody korekce sice dokážou řešit následek, nikoli však příčinu. Nehledě na to, že stav presbyopie se postupně zhoršuje. Současné metody moderní medicíny naštěstí přinášejí možnost trvalého řešení.

Nitrooční operace PRELEX

První z možností, jak trvale vyřešit problém s vetchozrakostí, nabízí nitrooční operace PRELEX, která je vhodná pro všechny stupně oční vady, jak pro rané, tak pozdní stadium. Jedná se o bezbolestnou a velmi rychlou metodu, při které dochází k nahrazení původní lidské čočky umělou multifokální nitrooční čočkou, která pacientovi zajistí ostré vidění na všechny vzdálenosti. Výsledkem je, že pacient vidí dobře jako dříve a nepotřebuje žádné pomůcky pro korekci očních vad. Mezi další výhody implantované umělé čočky patří prevence šedého zákalu a snížení rizika vzniku záchvatovitého zeleného zákalu.

Operaci tak lze doporučit i pacientům postiženým velkým počtem dioptrií s geneticky daným rizikem vzniku šedého a zeleného zákalu.

Dešťová kapka uzdravuje zrak

Další alternativou léčby vetchozrakosti je metoda Raindrop (Dešťová kapka), která představuje nejmodernější oftalmologickou metodu vůbec. Dešťová kapka je mikroskopická hydrogelová čočka o průměru 2 mm a tloušťce 30 mikrometrů tvořená z 80% vodou. Oční chirurg nejprve za použití femtosekundového laseru vytvoří na povrchu oční rohovky ochrannou lamelu, tu šetrně odklopí vloží pod ni dešťovou kapku a zase lamelu přiklopí. Přítomnost malé čočky pod povrchem rohovky drobně upraví zakřivení rohovky, čímž zlepší kvalitu vidění. Na rozdíl od metody PRELEX se operuje pouze jediné oko - čočka Raindrop se implantuje jen do nedominantního oka, které pacient používá více na vidění do blízka a při čtení. Dominantní oko, kterým pacient zaostřuje na dálku, zůstává beze změny. Před přistoupením k implantaci umělé čočky nosí pacient po dobu jednoho týdne zkušební čočku, aby věděl, zda mu bude tento typ řešení vyhovovat. Po operaci nepotřebuje pacient ani brýle, ani čočky a vidí oběma očima do dálky i na blízko.

Jak vidíte, díky moderní medicíně lze dnes problémy se čtením řešit mnohem efektivněji než brýlemi. Více o jednotlivých metodách najdete na stránkách očních klinik Neovize, Duovize a Neovízia.



Čtěte na Medicínu:

Moderní biomedicínské metody mnohdy předčí standardní medicínu

Víte, co je křemelina, a jak pomáhá našemu zdraví?

Trápí Vás bolest v oblasti ledvin?

Vyzpovídali jsme hlavního lékaře protonového centra v Praze