Co a kolik toho vypít?
2,5 litru vody denně je mýtus
V minulosti se pitný režim odkazoval na hodnotu 2,5 litru vody denně pro každého. Dnes už víme, že je to zbytečné zevšeobecnění, které vůbec nepočítá s naší hmotností, věkem, denní aktivitou, venkovními teplotami, složením a množstvím stravy apod. Proto se v současnosti upouští od tohoto všeobecného doporučení a klade se důraz na individuální potřeby každého jedince.
Proč je nutné doplňovat tekutiny?
Dostatečný přísun tekutin nám zajistí dobrou funkci ledvin pro vylučování škodlivých látek z těla, funkci všech ostatních orgánů, svěží pokožku a celkově tak ovlivní to, jak se během dne budeme cítit. Jestliže totiž tělu nedodáme potřebné množství vody, následuje dehydratace, kterou často provází bolesti hlavy, únava, malátnost, pokles fyzické a duševní výkonnosti včetně poklesu koncentrace. Horko těžko se dehydrovanému člověku chce vykonávat nějakou fyzickou činnost a aktivitu a může si dehydrataci plést s klasickou únavou. Když se ji bude snažit překonat nějakým pohybem, dehydratace se jen zhorší.
Ani moc ani málo!
Přesně tak! Ani s pitím vody se to nesmí přehánět. Tak jako pít málo může vyvolat problém, když se třeba při výkonu hodně potíte, tak i pít hodně může být stejně nebezpečné. Nadbytek vody v těle nazývaný také „otrava vodou“ může v extrémních případech končit i smrtí.
Každý z nás by si měl hledat své optimální množství tekutin
Každý máme svou optimální potřebu volných tekutin, která se mění na základě vlivů jako, co za den sníme (potraviny s vyšším obsahem vody, slané potraviny apod.), jakou aktivitu během dne vykonáváme (sedavé zaměstnání, sport apod.) nebo naší hmotností (50 kg člověk toho vypije méně než 100kg jedinec) a další faktory…..
Když sportuji, tak vím, že musím doplnit víc tekutin. Ve dnech bez pohybu piji zase méně. Když si dám ovocný salát, také nemám takovou potřebu po jídle pít. Každý den to mám jinak, ale v zásadě na mne funguje si ke každému jídlu nalít půl litru vody - když jím 5-6x denně, mám za den připraveno 2,5l - 3l tekutin. Někdy sklenici do dalšího jídla vypiji celou někdy ne, jindy si i přidám. Někdy tak za den vypiji méně než 2,5I a jindy zase dám víc jak 3 litry s přehledem (což v mém případě nastává v horkých dnech, kdy sportuji).
I Vy si najděte (lépe řečeno - stále nalézejte) způsob, který Vám pomůže doplňovat tekutiny už OD RÁNA, PRAVIDLNĚ PO CELÝ DEN a reagujte na signály dehydratace
Příznaky dehydratace jsou lehce rozpoznatelné. Žízeň Vás upozorní na dehydrataci, která při tomto pocitu už částečně nastala. Oschlé rty a sucho v ústech jsou dalším příznakem. Tmavě žlutá moč je dalším lehce rozpoznatelným důkazem toho, že jste dehydrovaní. Moč by měla být čirá a bez zápachu.
Voda je základ!
Základním zdrojem tekutin by měla být čistá voda. Vím, že mnoho z Vás nedokáže pít čistou vodu po celý den a proto si vodu můžete dochutit např. citronem, nebo velmi, velmi zlehka sirupem (stačí opravdu jen malinko kvůli množství cukru). Vhodné jsou i neslazené a ne moc silné zelené a černé čaje, vodou ředěné ovocné a zeleninové šťávy, kde voda zastává podstatně výraznější poměr vůči šťávě.
Vyvarujte se všem druhům slazených nápojů a limonád, energetických nápojů, nektarů a alkoholu. Je v nich až příliš cukrů nebo umělých sladidel. Na co si je zbytečně ládovat do těla?
K mléku a kakau je zase dobré přistupovat jako k potravině a ne jako k nápoji.
Tak co, máte po ruce sklenici s vodou? :-)
S pozdravem Maruška