Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak poznáte, že si čistíte správně zuby?

Jen si to představte: Sedíte v zubařském křesle, v ruce křečovitě svíráte kapesníček a strachy se klepete. Víte, že to za chvíli přijde - bolest. Váš zubař zapíná vrtačku a pouští se do své práce. Fuj.

Příšerná představa, že? Předejděte většině těmto situacím. Jak? Začněte si správně čistit zuby.

Kdy? Jak často? S čím?

10 z 10 zubních lékařů vám řekne, že si máte zuby čistit alespoň dvakrát denně. Ráno a večer. Pořiďte si jemný kartáček a dejte si na něj pastu pouze ve velikosti hrášku. Proč tak málo? Když si pasty na kartáček nanesete hodně, častěji vyplivujete pěnu a brzy máte v ústech pocit, že jste s čištěním zubů hotovi. Ale nejste. Čistění by vám mělo trvat zhruba 3 minuty.

Jak na samotné čištění zubů?

První rada zní: Buďte něžní. Štětinky kartáčku se musí dostat mezi dáseň a zub. To znamená, že kartáček musíte držet pod úhlem 45 stupňů. Pomalým krouživým pohybem přejíždějte mezi zuby a dásněmi nahoře i dole. Dejte si pozor na obrušování krčků - k tomu by došlo, kdybyste příliš tlačili. Následně všechny nečistoty setřete směrem od dásně pryč. Nezapomeňte ani na zadní stoličky a vnitřní plochy zubů. Čistění těchto míst je trochu náročnější a vy se na to budete muset více soustředit. Nakonec nám zbývají ještě samotné kousací plochy, ty se čistí klasickým pohybem tam a zpět. Nic složitého.

bělení zubů

Děláte to dobře?

Specialisté radí, abyste si po zubech přejeli jazykem. Jsou krásně hladké? Pokud ano, máte hotovo. Skutečná zkouška samozřejmě nastane při preventivní prohlídce. Jestli se o své zuby staráte opravdu kvalitně, počet zubních kazů se rapidně sníží. Váš zubař i vy budete šťastnější. Existuje ovšem ještě řada věcí, které byste neměli podceňovat. Mezi ty řadíme:

  •  zubní nit
  •  ústní vodu
  •  mezizubní kartáček
  •  zdravý životní styl

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Drstuchlik.cz na svých stránkách uvádí: „Každý člověk má trochu jiný chrup a jsou pro něj vhodné jiné pomůcky dentální hygieny.” Co z toho vyplývá? Nejlépe uděláte, když se minimálně jednou ukážete na dentální klinice a necháte si své zuby důkladně vyčistit. Dentální hygienistka vás naučí, jak byste konkrétně vy měli o své zuby pečovat doma. Tedy alespoň v případě Dentální kliniky Jana Stuchlíka to tak chodí. Nebojte se toho, dentální hygiena nebolí a hodně vám pomůže.



Čtěte na Medicínu:

Babské rady na bolest zubů

Dentální hygiena pomáhá předcházet zánětu dásní

Jak se vyznat v sortimentu zubních past

Jak si pojistit účinek homeopatické léčby? Nepijte kávu a změňte zubní pastu

Krásný úsměv? Použijte bělení zubů v pohodlí domova