Jak poznáte, že si čistíte správně zuby?
Jen si to představte: Sedíte v zubařském křesle, v ruce křečovitě svíráte kapesníček a strachy se klepete. Víte, že to za chvíli přijde - bolest. Váš zubař zapíná vrtačku a pouští se do své práce. Fuj.
Příšerná představa, že? Předejděte většině těmto situacím. Jak? Začněte si správně čistit zuby.
Kdy? Jak často? S čím?
10 z 10 zubních lékařů vám řekne, že si máte zuby čistit alespoň dvakrát denně. Ráno a večer. Pořiďte si jemný kartáček a dejte si na něj pastu pouze ve velikosti hrášku. Proč tak málo? Když si pasty na kartáček nanesete hodně, častěji vyplivujete pěnu a brzy máte v ústech pocit, že jste s čištěním zubů hotovi. Ale nejste. Čistění by vám mělo trvat zhruba 3 minuty.
Jak na samotné čištění zubů?
První rada zní: Buďte něžní. Štětinky kartáčku se musí dostat mezi dáseň a zub. To znamená, že kartáček musíte držet pod úhlem 45 stupňů. Pomalým krouživým pohybem přejíždějte mezi zuby a dásněmi nahoře i dole. Dejte si pozor na obrušování krčků - k tomu by došlo, kdybyste příliš tlačili. Následně všechny nečistoty setřete směrem od dásně pryč. Nezapomeňte ani na zadní stoličky a vnitřní plochy zubů. Čistění těchto míst je trochu náročnější a vy se na to budete muset více soustředit. Nakonec nám zbývají ještě samotné kousací plochy, ty se čistí klasickým pohybem tam a zpět. Nic složitého.
Děláte to dobře?
Specialisté radí, abyste si po zubech přejeli jazykem. Jsou krásně hladké? Pokud ano, máte hotovo. Skutečná zkouška samozřejmě nastane při preventivní prohlídce. Jestli se o své zuby staráte opravdu kvalitně, počet zubních kazů se rapidně sníží. Váš zubař i vy budete šťastnější. Existuje ovšem ještě řada věcí, které byste neměli podceňovat. Mezi ty řadíme:
- zubní nit
- ústní vodu
- mezizubní kartáček
- zdravý životní styl
Drstuchlik.cz na svých stránkách uvádí: „Každý člověk má trochu jiný chrup a jsou pro něj vhodné jiné pomůcky dentální hygieny.” Co z toho vyplývá? Nejlépe uděláte, když se minimálně jednou ukážete na dentální klinice a necháte si své zuby důkladně vyčistit. Dentální hygienistka vás naučí, jak byste konkrétně vy měli o své zuby pečovat doma. Tedy alespoň v případě Dentální kliniky Jana Stuchlíka to tak chodí. Nebojte se toho, dentální hygiena nebolí a hodně vám pomůže.