Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Chcete celistvý chrup bez vypadaných zubů? Získejte ho díky zubnímu můstku

Získejte celistvý chrup díky zubnímu můstku

Pokud toužíte po krásném úsměvu bez chybějících zubů, ale zároveň se ve vašem chrupu nějaká ta mezera najde, nezbývá vám než navštívit zubního lékaře. Ideálním řešením pro vás bude zubní můstek.

O zub či zuby je možné přijít jak v důsledku různých úrazů, tak špatné hygieny. Nedostatečné či nesprávné domácí čištění zubů, stejně tak jako opakované vynechávání pravidelných kontrol u zubního lékaře mohou mít za následek rozvoj zubního kazu či zánětu dásní a paradentózy. A mimochodem, neléčený zánět dásní je nejčastější příčinou vypadávání zubů. To bychom měli na úvod k péči, vždy je lepší řešit prevenci, nežli následky.

Zubní můstek zabrání anatomickým změnám čelisti
Jenže když už se potýkáte s vypadlým zubem, čištění zubů vám moc nepomůže. Řešením pro vás je zubní můstek. Jedná se o zubní náhradu, která zaplní mezeru, kde zub či zuby chybí. Připevněn je na dvou pilířových zubech, tedy zubech, které se nachází na obou stranách mezery, a mezičlenu, tedy náhrady chybějícího zubu jako takové.

Proč byste měli mezeru po chybějícím zubu zaplnit?
Pokud pro vás není dostatečným důvodem estetická stránka věci, pak vězte, že chybějící zub dokáže potrápit i ze stomatologického hlediska. Chybí-li v čelisti zub, mají okolní zuby tendenci rozestupovat se a zaplnit volný prostor. Problém ovšem vzniká i v protilehlé čelisti, kdy zub, který byl v kontaktu s vypadlým zubem, nyní nemá na co nakusovat a začíná se ve snaze získat v druhé čelisti protiklad vysouvat z čelistní kosti ven.

Zubní můstky se zhotovují buď ordinačně, nebo laboratorně, kdy pacient musí vyčkat, než v zubní laboratoři můstek vytvoří a následně jej stomatolog v ordinaci nasadí.

Například prestižní klinika estetické medicíny Brandeis Clinic disponuje na svém stomatologickém oddělení moderním systémem CEREC, a lékař může vyhotovit zubní můstek přímo v ordinaci. Odpadá tím pádem zdržení spojené se zubní laboratoří a kompletní výkon je možné provést během jediné návštěvy, nevyskytnou-li se neočekávané komplikace jako třeba nutnost vyčištění kořenových kanálků.

Jaký je postup při nasazování zubního můstku? A měli byste se bát bolesti spojené se zubním můstkem?
Před nasazením zubního můstku je sice nutné jemně zbrousit okolní, tzv. pilířové zuby, na nichž bude můstek připevněn. Jelikož je ale celá ošetřovaná oblast umrtvena lokální anestezií, bolest skutečně vnímat nebudete. Případná zvýšená citlivost pilířových zubů po nasazení můstku odezní sama v rámci několika dnů. Máte-li i tak obavy z bolesti při nasazování zubního můstku, na Brandeis Clinic můžete celý zákrok podstoupit v takzvané analgosedaci, kdy vás anesteziolog uvede do stavu podobného spánku a vy tak nevnímáte ani bolest, ani stres a dokonce ani samotný zákrok, na který si posléze téměř nepamatujete.

Když lékař pilířové zuby obrousí, naskenuje jejich stav do počítače, kde ve speciálním grafickém programu zubní můstek vymodeluje a odešle jej do frézy. Pak stačí práci dobarvit do požadovaného odstínu korespondujícího s vašimi vlastními zuby a uložit ji do pece. Posléze zubní lékař zhotovenou práci zafixuje na pilířové zuby a váš úsměv je jako nový!

Zubní můstek nebo implantát?
Další možností, jak nahradit v čelisti chybějící zub, je vedle zubního můstku zubní implantát. Ten je vhodnějším řešením v případě, že pilířové zuby, na kterých má být ukotven zubní můstek, nejsou zcela zdravé, protože i kvůli problému s jedním z pilířových zubů může nakonec selhat celý zubní můstek. Oproti tomu zubní implantát je na okolních zubech zcela nezávislý.

Závislý je ovšem na množství čelistní kosti, které po vypadlém zubu zbylo. Je-li kosti nedostatek, je možné ji sice možné ji doplnit, ale často je pak vhodnější zvolit právě zubní můstek. To, zda je pro váš chrup ideální zubní můstek nebo implantát, to může stanovit jedině zkušený zubní lékař. Domluvte si s ním schůzku!



Čtěte na Medicínu:

Novinka při operaci očních víček

Houbami proti civilizačním chorobám: Chaga

Přírodní šťávy jako doplněk stravy

Jak vůně ovlivňuje naše emoce?