Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Čaj maté povzbuzuje tělo i mysl

Caj mate ma neobycejne priznivy vliv na lidsky organismus

Většina z nás pije na povzbuzení a pro lepší koncentraci kávu nebo zelený čaj. Čaj maté nejenže nás dokáže povzbudit, ale také nám dodá celou řadu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. A protože jeho sílu objevili před tisíci lety Indiáni, říká se mu někdy také zelené indiánské zlato.

Elixír života neboli zelené zlato
Čaj maté má neobyčejně příznivý vliv na lidský organismus, dokáže jej povzbudit dokonce více nežli káva nebo čaj. Ve srovnání s kávou má tu výhodu, že stimuluje činnost mozku, aniž by zatěžoval srdce. Jeho účinky znali Indiáni již dávno před naším letopočtem, kteří jej pili po celý den, a vítali jím i své hosty.

Právě pro své povzbuzující účinky si tento nápoj vysloužil přezdívku elixír života nebo zelené indiánské zlato.

Dnes se pije takřka po celé Jižní Americe, v Argentině, Brazílii, Chile a dalších státech, odkud se dostal také k nám do Evropy. Čaj maté ochutnal už i Kryštof Kolumbus.

Maté z hlediska medicíny
Výrazné povzbuzující účinky tohoto nápoje jsou dány obsahem mateinu, což je druh kofeinu. Kromě toho maté obsahuje vitamíny A, B, C a E a cenné minerály, především vápník, hořčík a železo, a je významným zdrojem antioxidantů, látek zbavujících naše tělo škodlivých volných radikálů. Z medicínského hlediska je důležité, že maté posiluje imunitu, pomáhá proti senné rýmě, reguluje hladinu krevního cukru i cholesterolu v krvi. A navíc má schopnost tlumit hlad, pročež se používá také při redukčních dietách.

Pití čaje maté se dále doporučuje jako prostředek na uklidnění nervů, ke zlepšení funkce ledvin i proti zácpě. Doposud nejsou známé žádné kontraindikace.

Nápoj z jihoamerického stromu
Ve skutečnosti však maté není druhem čajovníku, podobně jako třeba keř roibos, ale jedná se o tropický strom. K přípravě nápoje se používají listy a větve cesmíny paraguayské, která je domovem v Jižní Americe. Aby byla chuť čaje maté příjemnější, přidávají se do drcených listů cesmíny ještě další byliny rostoucí v jihoamerických pralesích.

Příprava a tradice podávání
Maté se připravuje podobně jako čaj, na dno nádoby se dá čajová lžička směsi, zalije se ¼ vroucí vody, nechá se pět minut vylouhovat (ne déle, jinak nepříjemně zhořkne), a poté se scedí. Podle tradice se maté podává v nádobě z vydlabané dýně, tzv. kalabasa, a pije se speciálním kovovým brčkem. Dnes už se vyrábějí kalabasy také ze dřeva nebo keramiky. Čaj lze dochutit citronem nebo mlékem.



Čtěte na Medicínu:

Lněný olej a jeho účinky na naše zdraví

Co a kolik toho vypít?

Očistou těla k uzdravení

Co máme vlastně pít při detoxikačních kůrách?