Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak bojovat s jarní alergií?

Jak bojovat s jarní alergií

Většina lidí se po zimě těší na jarní období. To se ale netýká alergiků, kterým začíná období plné rýmy, posmrkaných kapesníků, napuchlých očí a nájezdů do lékáren. Jak ale tyto alergie v období jarních pylů přežít a minimalizovat problémy, které způsobují?

Alergie je přehnaná reakce těla na látky, se kterými se běžné setkáváme. Nejčastěji bývá vyvolána pylem z kvetoucích rostlin. Ten pak vyvolává jak rýmu, tak i dokáže podráždit oči, vyvolat pocity svědění a pálení v nose či v krku.

Co dodržovat, když jste alergik nebo ho máte doma?
Nejdůležitější je včasná prevence a snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. Je tedy dobré sledovat aktuální pylovou situaci a venkovní aktivity tomu přizpůsobit. Vyhněte se pobytu venku během poledne, kdy jsou koncentrace pylů nejvyšší. Mějte rovněž po ruce předepsané léky proti alergii (tzv. antihistaminika) a rýmě, které vám pomohou zmírnit akutní potíže.

Aby se pyl nedostal do kontaktu s očima, doporučuje se v tomto období nosit sluneční brýle. Rovněž se vyhýbejte zvířatům, které mohou přenášet pyly přilepené na srsti.

Čisté domácí prostředí
Alergici by se měli po příchodu z práce či školy převléknout do jiného oblečení. Pyl totiž ulpívá i na látkách, takže by mohl zbytečně dráždit i doma. Pomůže i sprcha, která zbaví pyl z pokožky i vlasů. Přitěžujícím faktorem v jarním období mohou být také roztoči a prach v interiéru. Roztočům se nejvíce daří v matracích a ložním prádle.

Proto jednou za čas vyperte jak peřiny, tak i polštáře a matrace důkladně vyčistěte. Co se týče prachu a pylu přineseného z venku doporučujeme k jeho odstranění vodní vysavač, který vás zbaví veškerých nečistot – drobných prachových částic, alergenů, roztočů atd. Vodní vysavač s vodním filtrem lze také využít jako čističku vzduchu. Zbaví vás prachu a pylu nejen z podlahy, ale i z koberce, čalouněného vybavení a záclon.

Dodržování životosprávy
Silným projevům jarních alergií lze předejít i vhodnou skladbou každodenního jídelníčku. Důležité je hlavně posílit imunitu, takže se doporučuje zvýšit přísun potravin obsahující antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky, které posílí obranyschopnost organismu a díky tomu tělo dokáže lépe bojovat s případnými alergiemi. Dobrou volbou je samozřejmě i jarní detox, díky kterému nejen očistíte tělo od toxinů, ale tělo pak bude lépe vstřebávat potřebné výživné látky.

Další možnosti, jak zmírnit alergie:
• sušení prádla v sušičce, nikoliv venku
• vyhýbání se loukám a okrajům lesa
• neúčastněte se aktivit jako sekání trávy, hrabání listí
• v pylové sezóně nejezděte se staženými okýnky u auta
• snížení stresu a stresových situací
• dostatek spánku

Vznik ekzémů
Alergici dobře znají i ekzémy, které se objevují zejména v jarním a letním období. Může za to zvýšené sluneční záření a citlivá pokožka. Nejvíce zranitelnými místy, kde dochází k tvorbě nepříjemných ekzémů, patří obličej, hrudník a záhyby kůže. Objevit se může samozřejmě i na zbytku těla. To pak může vést ke vzniku spálenin, stárnutí kůže i zvýšenému riziku vzniku rakoviny. V tom případě používejte nejen sluneční brýle, ale i pokrývku hlavy a na pokožku používejte opalovací krémy s odpovídajícím ochranným faktorem. Po opalování ošetřete kůži panthenolem a dostatečně hydratačním, zklidňujícím tělovým krémem.

V dnešní době trpí alergií přes dva miliony Čechů a za jejím vznikem může stát mnoho příčin. Dobrou zprávou je, že pokud ji odhalíte, alergie se můžete zbavit. Pokud ale nevíte, co za tím je a budete prozatím jen pátrat, můžete ji zmírnit alespoň výše zmíněnými tipy.



Čtěte na Medicínu:

Využijte léčivou sílu hmoty staré tisíce let

Na odvykání kouření nejste sami

Do lázní sami, nebo s rodinou?

Lískové oříšky, malý zázrak pro naše zdraví