Nechybí vám hořčík?
Zdroj foto: pixabay.com
Jste neustále unaveni, i když nemáte z čeho? A navzdory únavě přesto špatně spíte? Jste zbytečně podráždění? Možná máte nedostatek hořčíku.
Nedostatek hořčíku neboli magnezia v potravě není z důvodu stravovacích návyků většiny z nás nic neobvyklého. V přirozené formě se vyskytuje především v zelenině. Nejvyšší podíl hořčíku je v datlích, což není zrovna „top“ potravina našich končin. Průvodním jevem nedostatku hořčíku je únava, špatný spánek, nervozita nebo zhoršení kvality vlasů. Zejména (ale nejen) po fyzické zátěži můžete trpět na křeče.
Kdo má zvýšenou potřebu hořčíku?
Univerzální radou při zmíněných potížích je samozřejmě zvýšení příjmu potravin obsahujících hořčík. Kromě datlí jsou to například banány, kiwi, maliny a ostružiny nebo sušené meruňky. V případě jakéhokoliv zdravotního problému je však dobré užívat hořčík v podobě doplňku stravy, protože jeho nedostatek komplikuje veškeré zdravotní potíže.
Doplňovat hořčík se doporučuje také sportovcům nebo v období zvýšené zátěže, jako je například těhotenství.
Vybírejte však pečlivě, protože ne všechny přípravky mají horčík v optimálním množství a v té správné podobě. Jeho vstřebatelnost z doplňků stravy se totiž podle průzkumů pohybuje od 50 do pouhých 4 procent. Zejména v levnějších přípravcích je hořčík obsažen jako oxid a v takovém případě je jeho vstřebatelnost minimální. Navíc pokud je hořčík v produktech smíchán spolu s dalšími minerály, ty mohou jeho vstřebávání ještě snížit.
Roztok je účinnější než kapsle
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak získat snadno vstřebatelný hořčík, je konzumovat ho ve formě citrátu hořečnatého. Ten vytvoříte tak, že zakoupený prášek jednoduše rozmícháte v horké vodě, přidáte studenou vodu a roztok vypijete. Prášek ProMagnez s praktickou odměrkou má oproti konkurenci tu výhodu, že jej za velice příznivou cenu zakoupíte v praktickém balení na jeden měsíc. Při krátkodobém užívání totiž absolutně nemáte možnost svému tělu nedostatek magnezia vyrovnat. ProMagnez je přípravek se 100% obsahem magnezia bez přídavku jiných minerálů a stopových prvků. Výrobek neobsahuje barviva, aromata, sladidla, konzervační a antispékácí látky.
Pozor na kombinaci s určitými léky
Stejně jako u jiných doplňků stravy i u magnezia platí, že v případě dlouhodobého užívání léků je potřeba se poradit se svým lékařem, zda je pro vás dodávání hořčíku vhodné. Jeho podávání se nedoporučuje například při užívání Lexaurinu, léku snižujícím duševní napětí. Opatrní by měli být též pacienti s poruchami ledvin. Jestliže se s ničím dlouhodobým neléčíte a náhle vás přepadají křeče, špatný spánek, nervozita a únava, zkuste minimálně měsíc užívat ProMagnez. Je dost možné, že se vaše potíže zlepší i bez lékařské pomoci.