Co dělat, aby trávení fungovalo správně jak má
Zdroj foto: ISIFA
Pro to aby vaše trávení správně fungovalo, není třeba razantních změn jídelníčku ani diet. Základem je vyvážená strava, což znamená, že příjem musí alespoň zhruba odpovídat vašemu výdeji energie a strava musí být různorodá. Je samozřejmé, že pokud každý den sportujete tak budete jíst jinak, než když celý den sedíte v kanceláři a poté se jenom přesunete domů na gauč.
Pokud chcete, aby vaše zažívání fungovalo tak jak má, je dobré dodržovat pitný režim a hlídat si složení jednotlivých potravin. Nejvhodnější variantou je pořídit si jídelníček od profesionála šitý přímo vám na míru, ale i doma si můžete alespoň zhruba pohlídat skladbu svého jídelníčku tak, abyste svému zažívání zbytečně nepřidělávali problémy.
Gastroenterologé většinou uvádějí, že zhruba polovinu denního příjmu energie by měly tvořit sacharidy, asi třetinu tuky, zbytek se rozloží mezi vitamíny, stopové prvky a vlákninu, která je pro naše zažívání velmi důležitá.
Pro podporu správné funkce trávení je také prospěšný přísun probiotik, jež zlepšují stav střevní mikroflóry.
Důležité také je, rozvrhnout si jídlo do pravidelných intervalů během dne- lepší je jíst menší porce častěji, než se nasnídat a poté se až večer vrhnout na lednici a sníst obrovskou porci čehokoli.
Pro to aby váš organizmus správně fungoval, je důležitý také dostatek spánku a pohybu a psychická pohoda.
A pokud už trpíte nějakými zažívacími problémy, existuje celá řada pomocníků. Mezi nejběžnější zažívací potíže patří nechutenství, zácpa či průjem a nadýmání. Pokud těmito problémy trpíte, ale nejsou vážné, dlouhodobé anebo nejsou spojené s krvácením, není nutné hned sahat po lécích, většinou pomohou bylinné přípravky. Existují přímo bylinné směsi určené pro zlepšení trávení- jako např. bylinná směs Megafyt na trávení. V této směsi už jsou bylinky namíchané tak, aby vašemu trávení pomohly opět správně fungovat. Pokud ale máte na některé bylinky např. alergii, můžete si namíchat vlastní směs. Pro správné trávení je prospěšný např. fenykl, lípa, máta, meduňka či mateřídouška. Na každého funguje něco jiného, vždy je nutné si to vyzkoušet na vlastním organizmu.
Autor: Lucie Džurdženiková
Sponzor seriálu o bylinných čajích je MEGAPHYT PHARMA.