Spásná růžová pilulka
Bereme ho všichni a na téměř všechno. Je řešením na bolest hlavy, zubů nebo menstruační bolesti. Téměř každá žena ho má v kabelce a skoro každý vám ho nabídne, když se mu svěříte s tím, že vás něco bolí. O co se jedná?
Jde o Ibalgin, zázračný růžový prášek, který je mezi lidmi tak oblíbený. Ibalgin je léčivo ze skupiny analgetik a antipyretik, které se používá na tlumení bolesti, horeček a zánětu. Dá se zakoupit volně v každé lékárně a bez lékařského předpisu. Právě proto ho máme tak rádi.
Věděli jste však, že podle farmaceutů je na bolest hlavy lepší Paralen, a že ani Ibalgin nepatří do skupiny léčiv bez nežádoucích účinků?
Jedním z hlavních problémů Ibalginu je, když ho dotyčný zapije nedostatečným množstvím vody. Dokáže se přilepit na žaludeční sliznici a postupně ji rozleptat. Proto je právě tolik důležité zapít prášek velkou sklenicí vody. I když jste ho zapili odpovídajícím množstvím tekutin, problémy nekončí. Kromě toho, že ničí žaludeční sliznici, způsobuje také žaludeční vředy a nevolnost. Dokonce ani ke střevům není tento lék příliš shovívavý. Pokud ho bereme ve větším množství, než je doporučeno a po delší dobu, hrozí nám vodnaté průjmy. Ibalgin také zvyšuje riziko mrtvice a srdečního infarktu. Pilulka je taktéž silně hepatotoxická, což znamená, že poškozuje játra. Proto by ji neměli brát pacienti, kteří trpí jakýmkoliv onemocněním jater.
Neblahé zkušenosti se zmiňovaným práškem má také zdravotní laborantka Daniela. Ta již pár let trpí na velké bolesti žaludku, které řešila právě tím, že si denně vzala čtyři pilulky ibalginu. Nejen, že se jí skoro nikdy neulevilo, ale její stav se prudce zhoršoval. Původně si od lékaře odnášela diagnózu „náběh na žaludeční vředy“. Po roce a půl už odcházela s opravdovými vředy. Její gastroeneterolog dokonce vyjádřil i názor, že je dost možné, že právě tento lék zhoršil její zdravotní stav a může za většinu problémů, které má se žaludeční sliznicí. „ Nenapadlo mě, že je něco zle. Přeci jen, Ibalgin jsem brala od patnácti let. To víte, jako mladá jsem se dostala do věku bolestivé menstruace, a nebylo možné, abych přežila celý den ve škole bez léků. Začala jsem si tedy v lékárně u našeho sídliště kupovat Ibalgin. Všechny dívky to tak dělaly. Od té doby jsem ho brala nejen na menstruační bolesti, ale i na bolesti hlavy a především žaludku. Tehdy jsem nevěděla, že se má lék zapít dostatečným množstvím vody. Prostě jsem si jen tak srkla a čekala, až začne prášek účinkovat. Zpočátku jsem si samozřejmě nespojila dohromady, že za mé problémy, respektive za silné zhoršení mých problémů, může tahle malá kulatá věc. To mi došlo až o pár měsíců později,“ říká Daniela.
Nejen ona, ale i další lidé nám mohou poskytnout svědectví o tom, že brát na všechno Ibalgin není zrovna to pravé ořechové, a není to to nejlepší, co můžeme pro své tělo udělat.
Ačkoliv se může zdát, že lék je téměř samospásný, opak je pravdou. Dobře se rozmyslete, kdy a jak velkou dávku si dáte. S jakoukoliv bolestí je lepší si zajít k lékaři, přeci jen on má větší možnost nabídnout nám lék, který nám bude lépe vyhovovat. Ibalgin sice dobře tlumí příznaky, ale rozhodně neřeší ohnisko problému.