Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Hnědá sluší víc než červená

Mohlo by se zdát, že o opalování už víme všichni všechno. Přesto se mnoho z nás občas spálí. Zrádné jsou první letní intenzivní paprsky, na které není naše tělo po zimě zvyklé. Přípravek proti slunci bychom proto měli mít v pohotovosti už teď.

Je drahý přípravek lepší?
Mnoho nezávislých testů potvrdilo, že vyšší cena opalovacího přípravku nerovná se automaticky vyšší ochrana. Vybírat byste měli spíš podle svého fototypu a typu pleti. Možná vás překvapí, že přípravky určené dětem se svým složením až tak moc neliší od těch pro dospělé. Stejně tak není v ochraně moc velkého rozdílu mezi přípravkem s SPF 30 a SPF 50.

Přesné zacílení
Přípravek sluneční ochrany vybírejte hlavně podle svého fototypu a zkušeností, jak je vaše pokožka na slunce citlivá. Velice příjemnou aplikaci nabízejí opalovací krémy Daylong ve formě lipozomálního locia. To dokáže umístit UV filtry v rohové vrstvě kůže přesně tam, kde nejlépe účinkuje. Locia nejsou příliš mastná a nelepí.

Pro malé plaváčky
U dětí je rozhodně dobré používat voděodolný přípravek. Tato míra odolnosti se ale u různých výrobců liší. Nenechte se proto tímto údajem uklidnit natolik, abyste nedodržovali dobu, kdy je nutné aplikaci zopakovat: podle stupně SPF ochrany je to třeba přibližně za hodinu a půl až dvě. Stejně tak se nestačí spolehnout na to, že dítě je stejně skoro pořád ve vodě, a ne na přímém slunci. Metr pod vodou totiž na kůži stále ještě dopadá asi 60 % UV paprsků.

Důležité je také dostatečné množství přípravku: pro dospělého je to asi 6 čajových lžiček, pro děti méně podle jejich velikosti. Zvykněte si nejdříve se namazat a pak si teprve chystat věci na ven: ideální doba aplikace je totiž 30 až 15 minut před pobytem na slunci.

Minerální, nebo chemické filtry?
Nevíte, zda jsou lepší přípravek s fyzikálními (neboli minerálními) filtry, anebo chemickými? Ani odborníci nemají úplně jasno. Minerální nepronikají skrz pokožku a potenciálně škodlivé látky tak nemohou ovlivňovat náš organismus. Aby však krémy s minerálními filtry nenechávaly na pokožce bílý film a lépe se roztíraly, jsou filtry mnohdy vyráběné z nanočástic. Ty se v kosmetice používají poměrně krátkou dobu a zatím neprošly žádnými dlouhodobými vědeckými studiemi.

Pozor na první paprsky
Podle dermatologů je nárazové silné oslunění horší než pravidelný příjem menších dávek UV záření. Vysoké riziko poškození kůže proto hrozí například při zimních výjezdech na exotickou dovolenou nebo při podcenění prvních intenzivních paprsků na kraji léta, kdy ještě po zimě nemáme návyk se pravidelně mazat. V případě podráždění, zčervenání nebo dokonce spálení je potřeba kůži co nejrychleji ošetřit a zklidnit. Osvědčeným přípravkem pro děti i dospělé je po léta osvědčený Panthenol Spray, který je schválený jako léčivo a bude se vám hodit i na jiná drobná poranění.



Čtěte na Medicínu:

Tradiční čínská medicína aneb je nutné vše řešit léky?

Opar na rtu a jak se ho zbavit

Med a skořice jako lék

Opary a afty bez bolesti