Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Šípkový čaj posiluje imunitu

Šípkový čaj posiluje imunituZdroj foto: freeimages.com

Především v období chřipek a nachlazení je důležité, dodat organismu zvýšené množství vitamínu C. Mezi jeho významné zdroje patří šípky, plody růže šípkové, které obsahují dokonce vyšší množství céčka než mnohé druhy ovoce a zeleniny. Šípkový čaj, který je proto ideálním nápojem na posílení imunity, má i další příznivé účinky na lidské zdraví.

Bohatý zdroj vitamínu C
Blahodárné účinky plodů šípkové růže jsou známy po staletí, čaj z nich připravovaly již babičky našich babiček. A co přesně se pod tvrdou slupkou těchto malých červených plodů ukrývá? Šípky jsou v prvé řadě neobyčejně bohatým zdrojem vitamínu C, který, jak známo, pomáhá předcházet nákaze infekčními onemocněními.

100 g šípků obsahuje až 200 mg vitamínu C, což je ve srovnání například s pomerančem, který obsahuje 50 mg na 100g, čtyřnásobné množství.

Lykopen a další látky
Kromě vitamínu C šípky dále obsahují vitamíny skupiny B, vitamín P, vápník, rutin, beta karoten a lykopen. Lykopen, červené karotenoidní barvivo, je významný antioxidant, který pomáhá chránit náš organismus před působením škodlivých volných radikálů, čímž významně snižuje riziko rozvoje rakoviny a dalších civilizačních chorob.

Účinky šípkového čaje
Kromě toho, že šípkový čaj posiluje imunitu, čímž působí preventivně proti infekcím, a chrání organismus před rakovinou, rovněž urychluje rekonvalescenci po nemoci, pomáhá proti únavě, díky obsahu rutinu zpevňuje cévy a předchází vzniku křečových žil i hemeroidů, zlepšuje koncentraci, přináší úlevu při urologických obtížích (zejména při zánětech močového měchýře a ledvin), ulevuje od bolestí v krku při angíně, pomáhá při zácpě a je osvědčeným lékem proti paradontóze.

Jak připravit šípkový čaj
Čaj můžeme připravit buď přímo ze sušených šípků, (v tomto případě je dávkování 4 polévkové lžíce drcených šípků na 1 litr horké vody, kterou šípky přelijeme, a 30 minut na mírném plameni povaříme nebo necháme vylouhovat), nebo porcovaný (kdy postačí přelít 1 nálevový sáček čtvrt litrem vroucí vody, a nechat 5 minut vylouhovat). Druhá varianta je časově méně náročná a také podstatně jednodušší, protože plody šípků obsahují bílé chloupky, které dráždí sliznici v krku, a proto se musí při přípravě čaje přímo z plodů používat husté sítko nebo plátýnko.

Tip na přípravu šípkového čaje
Šípkový čaj chutná zvláště lahodně, když jej dochutíme citrónovou šťávou a lžičkou medu.

Sponzor seriálu o bylinných čajích je MEGAPHYT PHARMA.



Čtěte na Medicínu:

Chcete být zdraví a štíhlí? Slaďte přírodním sladidlem STEVIA!

Bylinné čaje: přírodní řešení mnoha zdravotních problémů

Rakytníkový olej – revitalizační krém tradiční čínské a tibetské medicíny

Heřmánkový čaj, víte jak nám prospívá?